Facebook Google+ Twitter

5 mln z Inicjatywy Eureka na innowacje we współpracy z zagranicą

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło 16 kwietnia przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach Inicjatywy Eureka. Na pomoc dla projektów w 2008 roku w tym programie, który promuje rozwój innowacji ponad granicami także w Polsce, przeznaczonych jest 5 mln zł.

W ramach Inicjatywy Eureka rządy państw, które do tego programu przystąpiły, zobowiązane są do tego, by zachęcać i wspierać współpracę międzynarodową między podmiotami przemysłowymi i instytucjami badawczymi realizującymi wspólne przedsięwzięcia innowacyjne. Współpraca na polu tworzenia nowych technologii ma zwiększać nowoczesność, produktywność i konkurencyjność przemysłu europejskiego w najważniejszych dziedzinach na rynku światowym.

Projekt musi być zatem zgłoszony przez instytucję naukową lub przemysłową. Plan musi zakładać, że projekt będzie realizowany najlepiej w oparciu o umowy biznesowe przez co najmniej dwa podmioty z dwóch różnych państw członkowskich Eureki. Zgłaszany projekt musi przede wszystkim dotyczyć rozwiązań innowacyjnych. Celem projektu jest bowiem wdrożenie nowego produktu lub usługi bądź ulepszenie istniejącej technologii produkcyjnej. Należy w dokumentach udowodnić, że perspektywa opracowania i wejścia w życie tej innowacji jest realna. Dodatkowym kryterium jest potencjał projektu do zaistnienia na rynku międzynarodowym po realizacji. Organizacja ma ważne zastrzeżenie. Zgłaszany projekt nie może mieć związku z technologią wojskową i nie może być realizowany na zamówienie wojska.

Rozpatrywane będą jedynie te wnioski, które są uzgodnione i podpisane przez wszystkich partnerów. W trakcie realizacji projektu uczestnicy mogą jednak zgodzić się na włączenie dodatkowego partnera. Decyzja ta należy wyłącznie do nich, nie do Eureki. Mogą też zdecydować, że wycofują się z realizacji projektu. W wypadku, gdy pozostanie tylko jeden partner, koordynatorzy mają 3 miesiące na znalezienie innego, który byłby zainteresowany współpracą. Jeśli się to nie uda, projekt jest wycofywany z listy aktualnych projektów Eureki, a także z jej bazy danych.

Dokładne zasady dofinansowania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projektów realizowanych w ramach Inicjatywy Eureka znajdują się na stronie http://www.ncbir.gov.pl/?lang=pl&varid=1&idnews=1040.

Koordynatorem Projektów Eureki jest Jerzy Tokarski (tel. +48-515-061-534; e-mail: j.tokarski@ncbir.gov.pl), a koordynatorem zespołu ds. Projektów Badawczych Antoni Konikowski (tel. +48-515-061-526).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.