Facebook Google+ Twitter

5. rocznica śmierci aktora Henryka Machalicy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-01 08:54

Dziś mija 5. rocznica śmierci Henryka Machalicy, wybitnego aktora teatralnego i filmowego.

Henryk Machalica występował na deskach "Teatru Dramatycznego", "Teatru Powszechnego" i "Teatru Polskiego" w Warszawie. Od 1969 roku związał się z Teatrem Narodowym. Później grał między innymi, w warszawskim Teatrze Ochoty.

Aktor wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach Teatru Telewizji, stworzył również wiele niezapomnianych kreacji filmowych, miedzy innymi w "Przyłbicach i kapturach", "Limuzynie Daimler Benz" i "Wiernej rzece". Zyskał wielką popularność w roli nestora rodu, Dionizego Złotopolskiego w telewizyjnym serialu "Złotopolscy".

Henryk Machalica był laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym nagrody dla Zasłużonych Działaczy Kultury. Zmarł 1 listopada 2003 roku, w wieku 73 lat.

***
Henryk Machalica urodził się 18 czerwca 1930 roku. Pracę zawodową rozpoczął w teatrze lalek Banialuka w Bielsku-Białej w 1953 roku. Jako aktor zadebiutował w 1955 roku.

Miał na koncie wiele znakomitych ról teatralnych, między innymi w "Hamlecie", "Maskaradzie", "Trzech siostrach", "Procesie", a także w "Weselu". Pięć lat temu, w 2003 roku, obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.