Facebook Google+ Twitter

5 sierpnia dniem pamięci ofiar rzezi Woli 1944 r - część 1

Rada Warszawy podjęła decyzję by 5 sierpnia stał się Dniem Pamięci ofiar Rzezi Woli. Już po raz trzeci z inicjatywy Jerzego Janowskiego oddano hołd zamordowanym pod ich pomnikiem na Skwerze Pamięci u zbiegu al. Solidarności i ul. Leszno.

Pomnik pomordowanych mieszkańców Woli w 1944 roku w czasie Powstania Warszawskiego na Skwerze pamięci u zbiegu al. Solidarności i ul. Leszno w Warszawie / Fot. Jolanta DyrW miniony wtorek wieczorem pod Pomnikiem Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r odbyły się uroczystości oddania hołdu ofiarom Rzezi Woli. W tegorocznych obchodach Dnia Pamięci wzięło udział kilkaset osób, w tym przedstawiciele wszystkich najważniejszych organów Państwa – Sejmu, Senatu, Prezydenta, Premiera, Weterani Powstania Warszawskiego / Fot. Jolanta DyrWojewody Mazowieckiego, włodarzy Warszawy i dzielnicy Wola, Muzeum Powstania Warszawskiego, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, weteranów Powstania Warszawskiego (żołnierzy Armii Krajowej, Szarych Szeregów), byłych więźniów niemieckich obozów zagłady, różnych organizacji samorządowych, społecznych i fundacji dbających o zachowanie pamięci minionego czasu, ZHR. W uroczystościach uczestniczyli także mieszkańcy Woli ocaleni z rzezi, ich potomkowie mieszkający zarówno w kraju jak i za granicami, młodzież szkolna, harcerze, mieszkańcy Warszawy, goście krajowi i zagraniczni, w tym delegacja niemiecka.Oficjalne delegacje oraz pozostali goście podczas obchodów Dnia Pamięci ofiar Rzezi Woli / Fot. Jolanta DyrOficjalne delegacje oraz goście podczas obchodów Dnia Pamięci ofiar Rzezi Woli / Fot. Jolanta DyrWarszawiacy obecni w Dniu Pamięci pod pomnikiem 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w Czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku. / Fot. Jolanta Dyr

Niemcy przepraszają Polaków za zbrodnie nazistowskich przodków

Niemiecka delegacja oddaje hołd ofiarom Rzezi Woli podczas składania wieńców po pomnikiem tysięcy zamordowanych mieszkańców Woli w 1944 roku w Powstaniu Warszawskim / Fot. Jolanta DyrTo co na pewno należy podkreślić wspominając minione uroczystości to znamienne wystąpienie niemieckiej Burmistrz miasta Westerland z wyspy Sylt na Morzu Północnym pani Petry Reiber. Przyjechała do Warszawy w asyście swoich współpracowników Przewodniczącego Rady Gminy Sylt pana Petera Schnittgardema oraz pani pastor Anji Lochner. W przemówieniu Petra Reiber przeprosiła Polaków za zbrodnie niemieckich nazistów dokonywane z rozkazu i przy udziale generała SS Heinza Reinefartha, zwanego powszechnie katem Warszawy. Prosiła o wybaczenie, podkreślając jednocześnie, że Niemcy nie są w stanie naprawić krzywd wyrządzonych Polakom, a jedyne co mogą zrobić to wyznać winę swoich przodków i prosić zmarłe i żyjące ofiary zbrodni oraz ich rodziny i przyjaciół o przebaczenie. Pani Reiber mówiła także, że jej delegacja przybyła do Warszawy by „stawić czoła przeszłości” i by sprawy zbrodni Reinefartha nie były już więcej wymazywane z pamięci, mimo iż nikt dotychczas nie poniósł za nie konsekwencji. Wspomniała również o konieczności zachowania w niemieckiej świadomości odpowiedzialności za minione nazistowskie zbrodnie, tak by nigdy już podobne nie zaistniały w przyszłości. Niemiecka delegacja złożyła wieniec pod Pomnikiem ofiar Rzezi Woli i oddała cześć pomordowanym.

Przebieg uroczystości tegorocznego dnia Pamięci

Podczas uroczystości przemówienia wygłosiły również inne osoby w tym Burmistrz Woli Urszula Kierzkowska, sekretarz Rady Ochrony Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz ocalały z wojennej egzekucji Jerzy Jankowski.
Pan Jerzy Janowski podczas przemówienia, w którym między innymi mówi o sposobie upamiętnienia ofiar Rzezi Woli / Fot. Jolanta DyrWiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński podczas przemówienia do uczestników uroczystości pod pomnikiem Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r / Fot. Jolanta DyrTył pomnika Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r - ściana zachodnia, na której umieszczono znikomą część wykazu ofiar Rzezi Woli / Fot. Jolanta DyrPan Janowski jako 12 wówczas chłopiec wraz z sąsiadami stał tego dnia pod murem wśród oczekując na zabójczy strzał w głowę. Nagle od strony pobliskiego posterunku niemieckiego nadbiegł niemiecki oficer krzycząc w czasie biegu coś do plutonu egzekucyjnego. Stał się wówczas cud i na interwencję niemieckiego oficera tego dnia oprawcy w tym miejscu odstąpili od wykonania wyroku na niewinnych ludziach.
Fragment pomnika [b]Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r wraz ze zgromadzymi wokół nim ludźmi podczas obchodów dnia pamięci. / Fot. Jolanta DyrBaner upamiętniający czas Powstania Warszawskiego i Rzezi Woli / Fot. Jolanta DyrOrkiestra oraz Kompania Reprezentacyjne Wojska Polskiego biorące udział w uroczystości pod pomnikiem Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r / Fot. Jolanta Dyr

Apel poległych

Po oficjalnych przemówieniach odbyła się bardzo podniosła uroczystość - apel poległych. Do tego apelu zostały wezwane wszystkie ofiary nazistowskich zbrodni na Woli oraz zostało wspomnianych wiele ich osiągnięć w walce z niemieckim okupantem, zanim straciły swe życie w nierównej walce z wrogiem.
Po apelu Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową a następnie liczne delegacje i osoby prywatne złożyły pod pomnikiem wieńce oraz zapalono znicze, o czym opowiem w drugiej części niniejszego materiału.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.