Facebook Google+ Twitter

5 sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Piwa

Piwo to trzeci po herbacie i wodzie najpopularniejszy napój na świecie. 5 sierpnia złocisty trunek obchodził swoje święto.

Fot. ilustracyjna / Fot. Trexer, GNU 1.2 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Weizenbier.jpg&filetimestamp=20050501114841 "Piwo jest dobre, piwo pić trzeba, kto pije piwo ten idzie do nieba" - głosi ludowe przysłowie. Złośliwi twierdzą, że święto piwa przypada codziennie. Dziś złocisty trunek smakuje zupełnie inaczej, gdyż 5 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowarów. Święto to ustanowione zostało w Kanadzie. Pierwsze obchody odbyły się 18 czerwca 2008 roku.

Złocisty napój produkowany z chmielu cieszy się na całym świecie dużą popularnością. Słowiańska nazwa wywodzi się od słowa "pivo", które oznaczało napitek. Pierwsze wzmianki o tym trunku pojawiają się już w starożytnej Mezopotamii i Egipcie. Piwo uznawane było wtedy za jeden z podstawowych artykułów żywieniowych.

Wraz z rozwojem średniowiecznych miast nastąpił także rozwój browarnictwa. Wtedy piwo uważane było za codzienny napój niemal w całej Europie. Sztuka ważenia piwa rozwijała się w klasztorach. W tamtym okresie, złocisty napój uważany był za zdrowszy od wody, gdyż gotowane piwo pozwalało się pozbyć zarazków. Fot. ilustracyjna. / Fot. Domena publiczna, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:NCI_Visuals_Food_Beer.jpg&filetimestamp=20070521215308

Mianem piwosza okrzyknięty został już Bolesław Chrobry. Wzmiankę o tym można znaleźć w kronice Thietmara z Merseburga. "Wina i oliwy kraj ten dla ostrego północnego zimna nie ma; zamiast wina używa piwa, które robią z żyta, pszenicy i jęczmienia albo orkiszu" - pisał w kronikach Jan Długosz. W średniowieczu każde większe miasto posiadało przynajmniej jeden browar. W samym Krakowie było ich 24.

Obecnie Polska jest na piątym miejscu na świecie i trzecim w Europie pod względem spożycia piwa na głowę mieszkańca. Rok temu statystyczny Polak wypił ponad 90 litrów złocistego napoju. Na terenie naszego kraju działa ponad 70 browarów. W 2011 roku wyprodukowały one 38 mln hektolitrów piwa!

Opracowano na podstawie: Wikipedia, RMF FM, Gdańsk Nasze Miasto.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.