Facebook Google+ Twitter

5 sprawdzonych sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie

Zima już puka do naszych drzwi. Temperatury oscylują w granicach 0 stopni Celsjusza, na ulicach widać ciepło ubranych ludzi, auta zaczyna pokrywać szron a z kominów domów i ciepłowni miejskich już unoszą się kłęby dymu.

Badanie termowizyjne izolacji cieplnej budynku / Fot. Marcin KsokowskiNiewątpliwie przedstawiony zarys codzienności naprowadza na czas, w którym zaczynamy przygotowywać się na nadejście zimy. Przygotowywać nie tylko mentalnie, ale także finansowo. Zima jest zmorą dla portfeli. Rachunki za ogrzewanie dla mieszkańców bloków, zakup opału i inspekcja lub naprawa systemu grzewczego dla mieszkańców domów - każdy musi przygotować się na wydatki. Żyjemy w klimacie umiarkowanym, który nie oszczędza na mroźnych temperaturach. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się za kilka tygodni. Jednak bez znaczenia, czy temperatura spadnie do -30 stopni, czy też będzie utrzymywać się na poziomie -10 stopni Celsjusza. Trzeba zadbać o ogrzewanie. To ono generuje najwięcej problemów finansowych i jest jednocześnie podstawą do tego, aby przetrwać zimę. Poznaj 5 sposób na to, aby po stopnieniu śniegów w portfelu zostały jeszcze oszczędności:

Sposób 1: Instalacja okien pasywnych.
Inwestycja w okna pasywne, które są elementem budownictwa pasywnego. Sposób ten polega na zamontowaniu w domu, mieszkaniu, biurze lub w innym obiekcie okien, które cechują się współczynnikiem przenikania ciepła Uw poniżej 0,8 W/m2K oraz znacznie głębszą ramą (od 80 do 120 milimetrach przy 68 milimetrach w standardowym oknie). Okna pasywne pozwalają poprawić izolację termiczną w obiekcie. Ponadto stanowią podstawę budownictwa pasywnego, które wykorzystuje naturalne pokłady energii cieplnej (promienie słoneczne).

Sposób 2: Poprawne ogrzewanie domu.
Wielu Polaków popełnia kilka zasadniczych błędów w tej kwestii. Zakrywanie grzejników przez meble oraz ciągłe ogrzewanie wnętrza bez wietrzenia to kardynalne błędy, które nie tylko wpływają na wysokość rachunków, ale również na samopoczucie mieszkańców. Wietrzmy krótko, ale porządnie, nie zakrywajmy grzejników meblami, firankami lub innymi dekoracjami a odczujemy ulgę finansową, która wywołana będzie znacznie mniej intensywnym zużyciem źródła ciepła. Ponadto warto dostosować intensywność ogrzewania do pory dnia. Zmniejszenie intensywności źródła ciepła podczas przebywania domowników poza domem zda egzamin.

Sposób 3: Instalacja pompy ciepła w systemach grzewczych.
Pompa cieplna w starych lub nowych systemach grzewczych pozwala na obniżenie zapotrzebowania na opał nawet do 50%. Przy kotłach i piecach starszej daty o dość niskiej sprawności grzewczej oszczędności mogą dojść nawet do 70%. Sposób ten dedykowany jest dla administratorów obiektów z własnym systemem grzewczym. Modernizacja systemu grzewczego nie jest trudna. Wystarczy wygospodarować niewielką przestrzeń na instalację zewnętrznej oraz wewnętrznej części pompy cieplnej. Najlepiej w pomieszczeniu z zainstalowanym piecem. Obie jednostki łączone są niewielkimi przewodami, którymi transportowany jest czynnik chłodzący.

Sposób 4: Nie zasłaniaj okien.
Prosty sposób, który powinien stać się nawykiem każdego domownika. Zimą promienie słoneczne są dość intensywne, przez co wielu mieszkańców zasłania rolety i żaluzje. To poważny błąd - każdy promień słoneczny, który znajdzie się wewnątrz domu ogrzewa pomieszczenie. Powinniśmy więc w miarę możliwości odsłaniać rolety i żaluzje, by cieszyć się namiastką słońca, która wpływa także na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Sposób 5: Modernizacja obiektu i przeprowadzenie przebudowy termicznej.
Najdroższy sposób na wieloletnie obniżanie kosztów rachunków. Inwestorzy, którzy dopiero planują rozpoczęcie prac budowlanych stoją na wygranej pozycji, gdyż nowoczesne technologie grzewcze mogą zostać wdrożone na planie architektonicznym, co pozwoli oszacować optymalne obniżki rachunków za ogrzewanie. Nowy piec, wykorzystanie pokładów natury do ogrzewania, instalacja ogniw - to tylko przykłady. Istniejące już domy również mogą zostać przebudowane, jednak to będzie wymagać wielu zmian i często nawet zmiany struktur ścian, co może przysporzyć problemów. Pocieszeniem jest fakt, że Unia Europejska dopłaca administratorom, którzy ukierunkowują się w stronę oszczędnego i ekologicznego ogrzewania.

-----
[1] Informacje o współczynniku przenikania okien pasywnych pochodzą ze strony www.okna-pasywne.pl i dotyczą okien tego producenta. Okna pozostałych producentów mogą cechować się innymi parametrami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.