Facebook Google+ Twitter

5 tys. euro kary za krzyż na ścianie

Wczoraj sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu uznali, że krzyże w szkolnych klasach we Włoszech naruszają prawo do wolności religijnej. Włoski rząd ma zapłacić matce dwójki dzieci 5 tys. euro.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. APPEuropejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zadecydował, że krzyże we włoskich szkołach naruszają "prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolność religijną uczniów".

Zgłoszenie złożyła pochodząca z Finlandii obywatelka włoska, Soile Lautsi, pragnąca świeckiej edukacji dla swoich dzieci. Od 2002 roku próbowała przekonać dyrekcję szkoły w miejscowości Abano Terme do usunięcia krucyfiksów. Bez powodzenia. Zwróciła się wówczas do włoskich sądów, lecz i tu sprawę przegrała. Ostatecznie skierowała się więc do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Trybunał zgodził się (za WikiNews), że "przymusowe ukazywanie symbolu wybranego wyznania w budynku państwowym (...) ogranicza prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz ogranicza "prawo dzieci, aby wierzyć lub nie wierzyć". Orzekł również (za RP.pl), że "nie sposób nie zauważyć obecności krzyży w klasach, a uczniowie mogą interpretować je jako symbol religijny i mogliby odnieść wrażenie, że są wychowywani w szkole nacechowanej określonym religijnym credo". A to, zdaniem sędziów, godzi w "zasady demokratycznego społeczeństwa określone w przyjętej przez Włochy europejskiej konwencji praw człowieka i zasadę pluralizmu uznaną przez włoski Trybunał Konstytucyjny".

Państwo włoskie ma wypłacić Soile Lautsi 5 tys. euro odszkodowania za "straty moralne". Orzeczenie dotyczy wyłącznie szkół państwowych. Nicola Lettieri, reprezentant włoskiego rządu przed trybunałem, zapowiedział odwołanie się od wyroku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Trybunał zajmie się religią w polskich szkołach
http://wiadomosci.onet.pl/2184485,11,trybunal_zajmie_sie_religia_w_polskich_szkolach,item.html

Trybunał wydał wyrok ws. religii w polskich szkołach
http://wiadomosci.onet.pl/2184665,12,trybunal_wydal_wyrok_ws_religii_w_polskich_szkolach,item.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodnie z Konstytucją RP, co do wyznawanych poglądów wszyscy są równi, co wyklucza pojęcie większości...

Komentarz został ukrytyrozwiń

CD sprawy: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1371,title,W-Toruniu-oprocz-krzyza-bedzie-wisiala-gwiazda-Dawida,wid,11724824,wiadomosc.html?ticaid=19358 i http://wiadomosci.onet.pl/2105981,11,wojna_o_krzyze_w_polsce_-_moze_ruszyc_lawina_pozwow,item.html jednak ktos ma chrapke na 5.000 ojro...

Komentarz został ukrytyrozwiń

...Szczegolnie skoro juz wszyscy placimy podatek na KRK http://wolnemedia.net/?p=19139

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponuję referendum w tej sprawie, gdyż póki co prawo zobowiązuje do tego by krzyży w miejscach publicznych nie wieszać. I jest łamane w Sejmie. Wydaje mi się, że referendum przesądzi, czy Państwo jest wyznaniowe (katolickie) czy też świeckie. Dobrze by było rozwinąć jeszcze temat państwa wyznaniowego. Istnieją przecież takie na świecie. Może i tu by pasowało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.joemonster.org/art/12982/Jak_rozwiazac_problem_symboli_religijnych_w_szkolach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia ma to do siebie, że się lubi powtarzać, pamięć minionych wydarzeń pozwala nam natomiast uniknąć raz popełnionych błędów (chyba, że ktoś nie chce pamiętać, lub nie umie z tego wyciągnąć stosownych wniosków)...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.11.2009 11:10

„Przeszlosc dowodzi, ze nic nie stoi na przeszkodzie by bylo inaczej... by to uleglo zmianie (szczegolnie jesli zabrakbnie poszanownaia rownych praw mniejszosci)...”
Tak, to prawda jeśli zabraknie poszanowania praw mniejszości może dojść do niepokoju społecznego. Różnimy sie jednak bardzo w postrzeganiu tej mniejszości i jej praw. Dyskryminacje według mnie, bardziej odczuwają ludzie ze względu na swoja budowę ciała (grubi , chudzi itd.) Raport G. Cataniego na pewno nie uwzględnia tej grupy społecznej w przyznawaniu przywilejów.
I całkowicie to odrzucam, że niby ograniczenie mojej wolności, czy swobody wypowiedzi miałoby się stać dziełem współczesnej inkwizycji kościelnej? Nie, nie stanie się. Jestem o to spokojny. Już pisałem dlaczego. Kolejny raz wygrzebywany jest straszak inkwizycji. W historii nie można powiedzieć, że coś się udowodniło, lecz tylko dokumentuje się przeszłe zdarzenia. Przeszłość sama z siebie nie może dowodzić, lecz staje się polem do różnych interpretacji. Wiarygodniejsza interpretacja będzie ta, którą się podda dogłębnej krytyce źródeł i analizie historycznej. Po prostu skorzysta się ze źródłoznawstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wlasnie widze...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.11.2009 15:44

tych błaznów i w Polsce nie brakuje. Czy sędzia to święty? Widać było jak w Polsce wydawali wyroki w czasie komuny, czy oni się zmienili, odsunięto ich od żłobów, od wypaczania prawdy. Ratomir głupotki to można wciskać idiotom!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.