Facebook Google+ Twitter

600-lecie Aleksandrowic

Podkrakowskie Aleksandrowice świętują w tym roku swój wielki jubileusz. Dokładnie 600 lat temu, na dokumencie sądowym zachowanym w Księgach Ziemskich Krakowskich, po raz pierwszy pojawiła się nazwa Lexandrouice...

W niedzielę, 25 czerwca odbyły się uroczyste obchody 600-lecia istnienia Aleksandrowic. W tym wielkim święcie uczestniczyło około 2 tys. gości.

Organizatorzy witają zgromadzonych gości na festynie. Święto rozpoczęło się od jubileuszowego spotkania piłkarskiego drużyny Topór Aleksandrowice z Wisłą Rząską, gdzie po emocjonującej walce doszło do podziału punktów – mecz zakończył się remisem 2:2. Kilka chwil później gości przywitali sołtys Aleksandrowic – Jan Kądzioła, prezes Klubu Sportowego Topór – Adam Białecki oraz starosta Elżbieta Burtan i wójt Halina Kurtyka. Historię tych okolic przybliżyła Maria Kwaśnik, pracownica Muzeum Historycznego miasta Krakowa – autorka książki pt. “Balice – Nasze Dziedzictwo”, opisującej dzieje pobliskich miejscowości.

Po gorącym powitaniu odbyło się uroczyste otwarcie boiska Topora przez prezesa klubu i sołtysa Aleksandrowic. Stadion został pobłogosławiony przez księdza Władysława Palmowskiego, proboszcza parafii Morawica, w skład której wchodzą Aleksandrowice. Festyn został ozdobiony piękną muzyką orkiestry dętej z Zabierzowa.

Na przybyłych gosci czekały liczne atrakcje...

Piękne położenie boiska, na którym odbył się festyn oraz masa atrakcji zapewnionych przez organizatorów sprawiły, że ludzie bawili się do białego rana. Mieszkańcy zadbali o zabawy i konkursy dla dzieci, a także obfity poczęstunek i zabawę taneczną dla młodzieży i dorosłych.

Aleksandrowice są niewielką miejscowością, leżącą kilka kilometrów na zachód od Krakowa na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wchodzą w skład gminy Zabierzów należącej do powiatu krakowskiego i graniczą m.in. z Balicami, gdzie znajduje się Port Lotniczy im. Jana Pawła II. To właśnie te okolice Krakowa są jednymi z najbardziej urokliwych miejsc w województwie małopolskim. Dzięki swej bogatej historii i pięknym walorom krajobrazowym stanowią wartościowe atrakcje turystyczne, chętnie odwiedzane zarówno przez gości przyjeżdżających do Krakowa, jak i przez samych mieszkańców stolicy Małopolski. Aleksandrowice są małą, ale prężnie rozwijającą się miejscowością. Jej mieszkańcy dbają o historię i wygląd Aleksandrowic, starając się pokazywać na każdym kroku piękno swej małej ojczyzny, a jest czym się chwalić...W tym małym podkrakowskim zaścianku znajduje się letni dwór Radziwiłłów, zabytkowa studnia z XIX wieku i kamienna figura Jana Nepomucena z 1755 r. Tutaj także w XVI wieku Seweryn Boner wykorzystując sprzyjające warunki naturalne na wzgórzu zwanym do dziś Winną Górą, założył jedną z pierwszych na ziemiach polskich winnicę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.