Facebook Google+ Twitter

60 lat branży atomowej w Czechach

Międzynarodowa konferencja, poświęcona 60 rocznice istnienia branży atomowej w kraju i firmie Škoda odbyła się w mieście Plzeň 12 i 13 maju biezącego roku

Światowe liderzy branży wzieli udział w akcji, przedstawili wieloletnie doświadczenie zawodnicze, podyskutowali o kierunkach rozwoju i możliwościach dalszej współpracy.

Dyrektor regionalnego centrum korporacji Rosatom w Europie Środkowej Wladimir Tytow na otwarciu konferencji przedstawił historię kooperacji między Rosją i Czechami w branży atomowej i poinformował o nowych projektach.

Ta historia zaczyna się od 1955 r. kiedy podpisana została międzypaństwowa umowa o współpracy.Program atomowy Czechów składał się z budowania reaktorów WWER-440 dla elektrowni Bohunice, Dukovany i Mochovce, także dwóch reaktorów WWER – 1000 dla elektrowni Temelín.

«Czeskie firmy korzystają z zebranego przy budowaniu elektrowni w Czecach i Słowacji doświadczenia, uczestnicząc w międzynarodowych proektach korporacji Rosatom. Zestały one dla nas tradycyjnymi i rzetelnymi dostawcami. Spółki Vitkovice, MSA, Mostro, ZPA Pečky, Arako zaopatrzyły elektrownię Kalinin w sprzęt, były wśród dostawców dla Rostowskiej elektrowni jądrowej. W ramach budowania elektrowni Kudankułam czeskie spółki zrealizowały kontrakty o sumie w milliard czeskich koron. Czesi też biorą udział w budowaniu jednej z najbardziej nowoczesnych elektrowni jądrowych generacji 3+ - Nowoworonież-2, uruchomionej w Marcu. Uczestniczą też w proektach reaktorów prędkich, dostarczając armaturę i agregaty pompowe dla różnych systemów czwartego bloku energetycznego elektrowni Biełojarsk», - powiedział Tytow.

Zaznaczył też, że eksperci firmy UJV Řež oceniają systemy bezpieczeństwa fińskiej elektrowni Hanhikivi, a firma EGP Invest opracowała proоekt hali turbinowej dla reaktora badawczego na szybkich neutronach MBIR.

«Cieszymy się na współpracę z Czechami w bieżących i nowych projektach. Mamy dzisiaj zaproektowaną budowę 43 bloków energetycznych: 9 w Rosji i 34 za granicą, w tym w Europie, na Środkowym Wschodzie i Azji Południowo – Wschodniej. Portfel zamówień korporacji na najbliższe 10 lat przekracza 110 miliardów dolarów. Nasze projekty – to piękna możliwość stosować wiedzę i technologie Czeskich firm», podkreślił Tytow.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.