Facebook Google+ Twitter

60 lat temu zmarł Józef Stalin. Czy w Rosji odżywają resentymenty?

5 marca 1953 roku przestało bić serce wieloletniego przywódcy Związku Radzieckiego, Józefa Stalina. Sowieckiego dyktatora pozytywnie ocenia dziś niemal połowa Rosjan, a w Gruzji stawiają mu kolejne pomniki. Dlaczego?

Józef Stalin. / Fot. Autor nieznany/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0/WikiCommonsZgodnie z oficjalną wersją wydarzeń sprzed 60 lat, Józef Wissarionowicz Dżugaszwili, bo tak brzmiało prawdziwe nazwisko Stalina, zmarł na wylew krwi do mózgu 5 marca 1953 roku w swojej willi w podmoskiewskim Kuncewie.

Choć do dziś pojawiają się różne spekulacje na temat prawdziwej przyczyny śmierci sowieckiego dyktatora, nie śmierć, a życie Stalina stanowi nadal jedną z największych zagadek XX wieku. Historia nie oceniła go bowiem jednoznacznie. Z jednej strony znienawidzony jest przez miliony ludzi, z drugiej natomiast otoczony jest wielką czcią, chociażby w kraju swego pochodzenia, Gruzji.

Czytaj też: Stalin wiecznie żywy? Znowu stawiają mu pomniki!


Także Rosjanie coraz częściej pozytywnie oceniają "dokonania" Józefa Stalina. "Odbiór Stalina w Rosji rzeczywiście jest różny" - mówi w rozmowie z PAP znany rosyjski historyk i publicysta Nikołaj Swanidze i jak dodaje, "dla jednych jest bohaterem, dla innych – zbrodniarzem".

Zwolennicy Stalina przeważnie zwracają uwagę na fakt, że pokonał on hitlerowskie Niemcy i uczynił ze Związku Radzieckiego światowe mocarstwo.

Jak wyjaśnia Swanidze, "w ostatnich 12-13 latach uczyniono wiele, aby usprawiedliwić i uwznioślić Stalina w oczach współczesnych obywateli Rosji. Propaganda państwowa w Rosji, która jest skoncentrowana na federalnych kanałach telewizyjnych, skłonna jest uszlachetniać Stalina. Nie tyle idealizować, ile poprawiać jego wizerunek: mówić, że - owszem - były niedostatki, brutalność, przegięcia, ale za to jakie imperium stworzył, jak wielki kraj zbudował!"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pan Swanidze niestety sam sobie kłam zadaje. To właśnie on nakręcił w WTRK (jadna z dwóch państwowych sieci telewizyjnych Federacji Ros.) cykl Istoriczieskije Chroniki s Nikołajom Swanidze, przedstawiające dzieje narodów Rosjii rok po roku w XX wieku, gdzie dołożył tyranowi wielu narodów fachowo i ile wlezie. Robi dalej to samo w tej samej telewizji w programie "Istoriczieskij pracies".

Popularność "wujaszka" w pewnej dość hałaśliwej mniejszości współczesnego społeczeństwa rosyjskiego polega nie na braku naświetlenia jego wyczynów w zgodzie z prawdą dziejową, ale na: a) wychowaniu całych pokoleń na kłamstwach sowieckiej szkoły i aparatu propagandowego, b) błędach popełnionych przez Zachód po 1989 w wielkiej polityce światowej. Bardzo wielu ludzi usprawiedliwia nie tyle politykę Stalina w całości co niektóre jego posunięcia, jak np. pakt Ribbentrop-Mołotow jako odpowiedź na wcześniejszy układ monachijski o rozbiorze Czechosłowacji.

To tak jak w Chinach. Wystawia się na pokaz Mao Tse Tunga, ale jako ikonę walki z Zachodem. Natomiast życie znowu w warunkach tzw. rewolucji kulturalnej prawie nikomu się tam nie marzy, zaś władzę objęli synowie ludzi prześladowanych podczas tej rewolucji jako tzw. mandaryni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stalina przypominać. Jaki ma cel wskrzeszać pamięć o tym zbrodniarzu, nie mniejszym niż :Hitler, Mao Ce-tung, Pinochet. Któregoś razu bylem w Moskwie. Stalin leży jak pies pod płotem, co prawda plotem Kremla ale jednak płotem. O Stalinie należy pisać tylko, jeśli już, to prawdę o zbrodniach! Jeśli ktoś z Was będzie w Moskwie np. na wycieczce to powinien udać się tu: Moskwa, Kreml: zmiana warty około Wiecznego Ognia.


http://www.youtube.com/watch?v=Olb7FwuFDa8

Zobaczyć wspaniale widowisko i okazać szacunek żołnierzowi. To można porównać do tego:

http://www.youtube.com/watch?v=miz4w8M3vTA


Nadmieniam, że każdego żołnierza poległego( męża, ojca, syna, brata,dziadka) należy mu okazać szacunek. Zginął za tych, którzy mogą dzięki niemu żyć, w Polsce również.

P.S.
Proszę redaktora dyżurnego o usuniecie mego wpisu z 5 marzec 2013 roku 9 :37 gdyż są zniekształcenia w wyrazach. Nie napisałem z podtekstem. Dlatego proszę o usuniecie poprzedniego mego wpisu tego z 5 marca 2013 roku 9:37.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stalina przypominać. Jaki ma cel wskrzeszać pamięć o tym zbrodniarzu, nie mniejszym niż :Hitler, Mao Ce-tung, Pinochet.
Któregoś razu bylem w Moskwie. Stalin leży jak pis pod płotem , co prawda plotę Kremla ale jednak płotem. O Stalinie należy pisać tylko, jeśli już, to prawdę o zbrodniach!
Jeśli ktoś z Was będzie w Moskwie np. na wycieczce to powinien udać się tu:
Moskwa, Kreml: zmiana warty około Wiecznego Ognia.
http://www.youtube.com/watch?v=Olb7FwuFDa8

Zobaczyć wspaniale widowisko i okazać szacunek żołnierzowi. To można porównać do tego:
http://www.youtube.com/watch?v=miz4w8M3vTA

Nadmieniań, że każdego żołnierza poległego( męża, ojca, syna, brata,dziadka) należy szacunek mu okazać. Zginął za tych, którzy mogą dzięki niemu żyć, w Polsce również.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ani w Rosji, ani w Polsce sympatie do "batiuszki" nigdy nie umarły i nie trzeba szukać daleko, ażeby się o tym przekonać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.