Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13336 miejsce

60. rocznica politycznego mordu „Huzara”

11 października 1953 roku skazany na 13-krotną karę śmierci został zastrzelony w białostockim więzieniu. Był to jeden z wielu mordów na żołnierzach drugiej konspiracji.

Kpt. Kazimierz Kamieński ps. „Huzar”. / Fot. Ze zbiorów autoraKapitan Kazimierz Kamieński ps. „Huzar”, dowódca 6 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, po trzydniowym pokazowym procesie w Łapach w dniu 26 marca 1953 roku został skazany na trzynastokrotną karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek całego mienia na rzecz skarbu państwa. Obok „Huzara” na ławie oskarżonych zasiadało sześciu jego żołnierzy z drugiej konspiracji. Orzekał sąd w składzie: ppłk. Mieczysław Widaj (przewodniczący), mjr Jan Płonka i por. Władysław Marszałek, zaś oskarżał prokurator ppłk Henryk Ligęza.

Kazimierz Kamieński urodził się w chłopskiej rodzinie 8 stycznia 1919 roku. W 1938 roku po ukończeniu Średniej Szkoły Handlowej w Wysokim Mazowieckiem odbywał służbę wojskową, w trakcie której ukończył szkołę podchorążych w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Otrzymał przydział do 9. Pułku Strzelców Konnych. Z tą formacją uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Konspiracja „Huzara” rozpoczęła się w Podlaskim Batalionie Śmierci i była kontynuowana w ZWZ-AK. Był dowódca plutonu, kierował referatem broni w Komendzie Obwodu AK Wysokie Mazowieckie, był także adiutantem komendanta obwodu. Został awansowany do stopnia podporucznika w listopadzie 1943 roku. Uczestniczył w wielu akcjach bojowych przeciwko okupantowi niemieckiemu.

Od lata 1944 roku musiał ukrywać się, był zagrożony aresztowaniem przez NKWD. Na przełomie lat 1944 i 1945 został powołany na dowódcę oddziału samoobrony AK (później AKO-WiN) Obwodu Wysokie Mazowieckie. Od czerwca 1945 roku, już jako porucznik dowodził oddziałem przeprowadzając akcje likwidacyjne na informatorach i funkcjonariuszach UB, NKWD, działaczach komunistycznych, nadgorliwych milicjantach i pospolitych przestępcach. W kwietniu 1946 roku został kapitanem.

Po ogłoszeniu amnestii w 1947 roku rozwiązał oddział i dał żołnierzom wolną rękę, sam jednak nie ujawnił się. Wkrótce skupił wokół siebie spora grupę byłych członków AK-WiN zagrożonych aresztowaniem lub ściganych przez UB. Powstały w ten sposób nowy oddział „Huzara” wszedł w skład 6 Brygady Wileńskiej. Po śmierci kpt. „Młota” w 1949 roku objął dowództwo nad brygadą.

Oddział „Huzara” był nieuchwytny. Dopiero intryga bezpieki z użyciem fikcyjnej V Komendy WiN doprowadziły do zatrzymania „Huzara” i jego żołnierzy. Po czterech miesiącach męczącego śledztwa sprawa trafiła do sądu. W tym samym procesie karę śmierci otrzymali również: Mieczysław Grodzki „Żubryd”, Wacław Zalewski „Zbyszek” i Tadeusz Kryński „Rokita”.

Wyrok na kapitanie Kazimierzu Kamieńskim wykonano w białostockim więzieniu 11 października 1953 roku o godz. 13:30. Plutonem egzekucyjnym dowodził st. sierż. Aleksander Jurczuk. Miejsce pochówku kpt. „Huzara”, jednego z dowódców antysowieckiego podziemia, do dzisiaj pozostaje nieznane. Dopiero w 1997 roku wyrok z 1953 roku uznano za nieważny. W Piekutach Nowych znajduje się pomnik ku czci kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Do końca wierzył w wolną i niepodległą Polskę. Tylko i wyłącznie z tego powodu został zamordowany. Wraz z takimi ludźmi jak "Huzar" Kazimierz Kamieński odeszła na całe dziesięciolecia wizja wolnej Polski. Pamięć o tych ludziach jest naszym obowiązkiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wymordowanie przez bezpiekę elity polskiego patriotyzmu było dla naszego narodu drugim Katyniem. Komunistom zależało nie tylko na fizycznym unicestwieniu, ale również na zabiciu pamięci. Skutki tych działań widać do dzisiaj, chociażby w kolejnych ekipach rządowych. Dziękuję panie Darku za przypominanie kolejnych postaci polskiego podziemia niepodległościowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za przedstawienie kolejnej postaci i jej tragicznej historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.