Facebook Google+ Twitter

60-latkowie oblegają ZUS

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2008-05-14 11:00

Około 400 łodzian stało wczoraj w długiej kolejce w ZUS przy ul. Zamenhofa z wnioskami o wcześniejszą emeryturę. Tak jest od czwartku, gdy zaczęły obowiązywać nowe przepisy, pozwalające przejść na emeryturę już 60-letnim mężczyznom. Na obsłużenie przez urzędnika trzeba czekać nawet kilka godzin, a niejednokrotnie nie wystarczy jedna wizyta.

 / Fot. Express IlustrowanyJanina Pawłowska do ZUS-u przyszła w imieniu męża. W poniedziałek miała sto czterdziesty numerek, ale okazało się, że brakuje pewnych dokumentów i wczoraj znowu stała w kolejce. Tym razem przyszła wcześnie rano, tuż po otwarciu, ale i tak przed nią było już 50 osób.

- Mąż ciągle pracuje i nie może się zwalniać. Załatwiam więc sprawę za niego. W poniedziałek stałam trzy godziny. Dziś liczę, że odczekam połowę tego, ale nie mam pewności, czy zgromadziliśmy wszystkie dokumenty i czy są prawidłowo wypełnione - denerwuje się pani Janina.

Kolejka posuwa się bardzo wolno, bo niektórzy przychodzą z torbą pełną dokumentów, nie wiedząc, które są potrzebne. Dla wielu interesantów nie zawsze jest też jasne, jak wypełnić poszczególne rubryki wniosku. Pierwsza wizyta poświęcona jest przede wszystkim licznym pytaniom do urzędnika, dopiero podczas następnej petenci składają wnioski o emeryturę.

- Do naszego oddziału od początku maja wpłynęło ok. 1400 wniosków o przyznanie świadczenia - mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik ZUS. - Większość składają mężczyźni, którzy w związku ze zmianą ustawy chcą skorzystać z wcześniejszej emerytury. Na stanowiskach przyjmujących wnioski emerytalno-rentowe odnotowujemy dziennie ok. 450-500 klientów.

Ze względu na tłumy interesantów i wydłużające się kolejki, do obsługi oddelegowano dodatkowych pracowników. Zazwyczaj starających się po raz pierwszy o emeryturę obsługuje 6 osób i nie ma kolejek. Teraz dla przyszłych emerytów pracuje nawet 10 pracowników, ale i to nie wystarcza. - ZUS otwarty jest w godzinach od 7.45 do 14.45, a we wtorki do 17, jednak pracownicy Sali Obsługi Klientów pracują, dopóki nie zostanie obsłużony ostatni interesant - zapewnia Monika Kiełczyńska.
(kz)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.