Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25841 miejsce

60-lecie Polskiego Związku Filatelistów w Portugalii

Współautorzy: Barbara Podgórska

Światowa Wystawa Filatelistyczna "Portugal 2010" w Lizbonie odbywała się w roku jubileuszy znaczących dla polskiego ruchu filatelistycznego.

 / Fot. PZF Ruda Śląska / Fot. PZF Ruda Śląska
Polski Związek Filatelistów obchodzi bowiem właśnie 60-lecie powstania i 150-lecie pierwszego polskiego znaczka pocztowego „Polski nr 1”, wyemitowanego w Królestwie Polskim w 1860 roku, tylko 20 lat po „Czarnej Penny”. Na zakończonej wystawie pokazano więc wiele polskich eksponatów. Uczestniczyli w niej między innymi filateliści z Rudy Śląskiej.

W Lizbonie ogromną ekspozycję usytuowano w okazałym, nowoczesnym centrum zabudowań wzniesionych z okazji EXPO’98, nieopodal Mostu Vasco da Gama. Wszystkie eksponaty znajdowały się w jednej hali; w tym samym miejscu były też stoiska poczt - polskiej nie było – oraz firm filatelistycznych. Filateliści długo wyczekiwali w kolejkach, aby nabyć stosowne znaczki, kupić kartkę wystawy, która była, ale jakoby jej nie było, bo należało na nią czekać. Proza życia, podobnie, jak u nas! Lecz wszystko nagradzała radość oglądania najciekawszych eksponatów ze świata oraz prezentacji polskich wystawców. W czytelni, na półkach wyłożono literaturę.

Ogromny sukces odnieśli na wystawie filateliści z okręgu śląskiego. Jan Olchowik za książkę "Poczta na Górnym Śląsku do 1923 r." – wyróżniony został dyplomem w randze medalu dużego srebrnego, natomiast za pracę "160 lat Poczty w Rudzie" - dyplomem w randze medalu posrebrzanego.

 / Fot. PZF Ruda ŚląskaAndrzej Fischer za "Katalog polskich znaków pocztowych tom I i II" dostał dyplom w randze medalu dużego pozłacanego, natomiast za album "Czesław Słania - katalog  / Fot. PZF Ruda Śląskaprac" - dyplom w randze medalu dużego srebrnego.

Rajmund Dąbek w klasie tematycznej- "Dziedzictwo sztuki prehistorycznej i starożytnego wschodu" – otrzymał dyplom w randze medalu dużego srebrnego.

Nie zabrakło akcentów wyłącznie rudzkich. Uroczyste spotkanie składało się z dwóch części. Pierwszą z nich oficjalną, prowadzoną przez Jadwigę Ostraszewską, prezes Zarządu Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej, poświęcono w całości jubileuszowi PZF.

- Świętowaliśmy w eleganckim Estoril – opowiada pani Jadwiga– położonym w Złotym Trójkącie nad Oceanem Atlantyckim, pięknym słonecznym kurorcie, pełnym cudnych kwiatów i palm.

Przyznano honorowe „Odznaki 60-lecia PZF” wybite przez Zarząd Główny PZF z okazji jubileuszu. Otrzymali je: Andrzej Fischer, Bożena i Krzysztof Cieliccy, Danuta i Kazimierz Jadwiga Ostraszewska prezentuje nagrodzoną publikację Jana Olchowika / Fot. PZF Ruda ŚląskaJurkiewieczowie, Zofia i Stanisław Jędrzejczakowie, Teresa i Eugeniusz Jędrzejczakowie, Zofia i Andrzej Wołoszczukowie, Edyta i Jan Meisnerowie, Bogumiła Piwowarczyk, Adam Sito i Stanisław Mołodecki (pilot wycieczki). Do dyplomów wszyscy dostali pamiątkowe monety wybite przez Mennicę Śląską z okazji 150 rocznicy pierwszego polskiego znaczka pocztowego. Ponadto pamiątki filatelistyczne z otwarcia nowego rudzkiego rynku - placu Jana Pawła II.
Ponieważ świętowano 1 października, dokładnie w urodziny trojga uczestników wycieczki: Basieńki z Rudy Śląskiej, Ewy z Warszawy oraz Edmunda również z Rudy Śląskiej, druga cześć spotkania miała charakter towarzyski. Jubilaci również otrzymali upominki filatelistyczne, a zamiast kwiatków - ślicznie malowane w kwiatki koguciki z porcelany - symbol Portugalii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.