Facebook Google+ Twitter

61. rocznica pierwszej audycji RWE w języku polskim

Pierwszym szefem zespołu redakcyjnego został Lesław Bodeński, były urzędnik służby dyplomatycznej RP. Po roku jego obowiązki przejął Stanisław Strzetelski, przedwojenny redaktor „Wieczoru Warszawskiego”.

Rozgłośnia RWE została utworzona w 1949 r. w Nowym Jorku. Pierwszego czerwca 1950 r. nadano pierwszą audycję na tereny Czechosłowacji. Programy polskie półgodzinne, a następnie godzinne, były nagrywane w Nowym Jorku, stąd przetransportowane i z okolic Frankfurtu emitowane na tereny naszego kraju. Od samego początku działalności RWE audycje były intensywnie zagłuszane. Koszt takich działań był ogromny.

Pierwszym szefem zespołu redakcyjnego został Lesław Bodeński, były urzędnik służby dyplomatycznej RP. Po roku jego obowiązki przejął Stanisław Strzetelski, przedwojenny redaktor „Wieczoru Warszawskiego”.

Trzeciego maja 1952 powstaje Rozgłośnia Polska RWE w Monachium. Dyrektorami rozgłośni byli:
Jan Nowak – Jeziorański (1952 -1976), Zygmunt Michałowski (1976 – 1982), Zdzisław Najder (1982 – 1987), Marek Łatyński (1987 – 1989), Piotr Mroczyk (1989 – 1994).

Nadawano audycje informacyjne oraz bloki programowe o tematyce politycznej (Fakty, wydarzenia, opinie, Panorama dnia i Panorama tygodnia, przeglądy prasy: polskiej - "drugoobiegowej" i emigracyjnej), ekonomicznej, rolniczej (Droga przez wieś), kulturalnej (Na czerwonym indeksie).

W 1971 r. Służba Bezpieczeństwa PRL ujawniła materiały zebrane przez swojego agenta wywiadu kpt. Andrzeja Czechowicza, który w 1965 r. przeniknął do pracy w Rozgłośni Polskiej.

W latach 1990 – 1994 rozgłośnia prowadziła oficjalną działalność w Warszawie.

Trzydziestego czerwca 1994 w Poznaniu odbyło się uroczyste zakończenie jej działalności z udziałem pracowników i władz RWE, władz Polski i ambasadora Stanów Zjednoczonych.

Archiwa dźwiękowe Rozgłośni Polskiej RWE zostały zdeponowane w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A jak było Pan(i)(ie) "marma"?
Nie kłamiąc pozwolę sobie wskazać pozytyw wynikający pośrednio z działalności RWE.
Na początku lat 70-tych Jan Pietrzak mówił ze sceny o obecności zachodniej muzyki w Polskim Radiu.
Cytuję z pamięci : "oni nam dali tę muzykę, bo oni woleli, żebyśmy słuchali po angielsku z Warszawy aniżeli po polsku z zagranicy...".

Komentarz został ukrytyrozwiń
marma
  • marma
  • 04.07.2011 21:18

jak można kłamać? brrrrr. Tak nie było to brednie panie m.w.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.