Facebook Google+ Twitter

63. rocznica wyzwolenia Włoch

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-25 19:39

We Włoszech obchodzono 63. rocznicę wyzwolenia spod faszyzmu i nazizmu. Tradycyjnie święto stało się okazją do polemiki między centrolewicą i centroprawicą, która wygrała dwa tygodnie temu wybory parlamentarne.

Obchody rozpoczął w Rzymie prezydent Giorgio Napolitano składając wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, czyli Ołtarzu Ojczyzny. Szef państwa wziął potem udział w uroczystościach w Genui.

W Bolonii, gdzie przemawiał przewodniczący Senatu Franco Marini, przypomniano, że miasto wyzwolone zostało w 1945 roku przez Polaków.

W Rzymie starannie wymijali się kandydujący w drugiej turze wyborów na burmistrza przedstawiciele centrolewicy i centroprawicy.

Zwycięzca wyborów - przyszły premier Silvio Berlusconi wydał w związku z rocznicą wyzwolenia specjalne oświadczenie. Składa w nim hołd tym, którym Włochy zawdzięczają wolność. Berlusconi przypominał też, że po 25 kwietnia 1945 roku wybuchła w kraju wojna domowa.

Centrolewica widzi w tym kolejną próbę postawienia znaku równości między partyzantami, a oddziałami marionetkowej Republiki Socjalnej Benito Mussoliniego. Do jej dziedzictwa nawiązują wciąż niektórzy sojusznicy przyszłego premiera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.