Facebook Google+ Twitter

64. rocznica wyzwolenia Torunia spod niemieckiej okupacji

Jak co roku, przed pomnikiem ku czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945 uczczono pamięć bohaterów wojennych, którzy złożyli w walce o miasto daninę ze swej żołnierskiej krwi.

Przemówienie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego / Fot. Łukasz KołtackiTradycyjnie 1 lutego mieszkańcy Torunia zaproszeni przez prezydenta miasta oraz Przewodniczącego Rady Miasta wzięli udział w uroczystościach z okazji 64. rocznicy wyzwolenia Torunia spod niemieckiej okupacji. Przed pomnikiem ku czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945 uczczono pamięć bohaterów wojennych, którzy złożyli w walce o miasto daninę ze swej żołnierskiej krwi. Kwiaty złożyli m.in. prezydent Torunia, przedstawiciele Rady Miasta, policji, straży miejskiej, straży pożarnej a także eurodeputowany Tadeusz Zwiefka.

Uroczystość nie mogła odbyć się bez udziału wojska. Były też salwy honorowe / Fot. Łukasz KołtackiJeśli mowa o Toruniu, okres przed II wojną światową wiązał się z dynamicznym rozwojem miasta, przerwanym działaniami wojennymi. 7 września 1939 r. miasto zajęły oddziały Wehrmachtu. Niedługo potem okupant dokonał pierwszych aresztowań ludności polskiej, głównie inteligencji i urzędnikówm których następnie kierowano do Fortu VII - centralnego więzienienia dla Polaków z Torunia i okolic. Zamknięto tam razem ok. 1200 osób. Część z nich rozstrzelano w lesie Barbarka, a do marca 1941 r. wysiedlono stąd ponad 5000 Polaków. Tych, którym udało się w mieście pozostać, władze niemieckie zmuszały do przyjęcia niemieckiej listy narodowej. Ogólna liczba osiedlonych w Toruniu niemców to ok. 16 tysięcy.

Kwiaty złożyli m.in. prezydent Torunia, przedstawiciele Rady Miasta, policji, straży miejskiej, straży pożarnej a także eurodeputowany Tadeusz Zwiefka. / Fot. Łukasz KołtackiKwiaty składa eurodeputowany Tadeusz Zwiefka / Fot. Łukasz KołtackiOkupacja Torunia zakończyła się z dniem 1 lutego 1945 r. Data ta wiąże się z wkroczeniem do miasta oddziałów wojsk radzieckich, utworzono też administrację polską. Przeniesiono również stolicę województwa pomorskiego z "inteligenckiego" Torunia do "robotniczej" Bydgoszczy. Napływ do Torunia repatriowanych ze wschodu profesorów z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie przy równoległym aktywnym działaniu grup kulturalnych powstała idea utworzenia w Toruniu uniwersytetu. W ciągu sześćdziesięcioletniej historii Uniwersytet Mikołaja Kopernika stał się jednym z najważniejszych ośrodków naukowych w skali całej Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ dobra relacja i zdjęcia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.