Facebook Google+ Twitter

64. rocznica zajęcia Gniezna przez Armię Czerwoną

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-21 08:27

Rocznica podzieliła mieszkańców - część uważa, że był to początek radzieckiej okupacji, a część będzie ją obchodzić jako rocznicę wyzwolenia miasta.

Uroczystości rozpoczną się w południe przy pomniku "Poległym i pomordowanym podczas II Wojny Światowej". Społeczny komitet, który po raz pierwszy organizuje obchody rocznicy wyzwolenia, tworzy lewica i związani z nią kombatanci. Przewodniczący komitetu, członek Związku Żołnierzy Zawodowych Wojska Polskiego Stanisław Sajewski, powiedział, że komitet powstał, aby przywrócić dobre imię żołnierzom radzieckim, których 160 spoczęło na cmentarzu w Gnieźnie.

Historyk Robert Gaweł przypomina jednak, że w 1945 roku Związek Radziecki podporządkował sobie Polskę, co spowodowało jej zacofanie mentalne, społeczne i gospodarcze. Gaweł dodał, że trzeba pamiętać o poległych, ale nie należy obchodzić rocznicy dnia, który nie był dniem wyzwolenia.

Organizatorzy obchodów zapraszają mieszkańców i kombatantów do Parku Kościuszki. Na pewno nie przybędą jednak członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i samorządowcy związani z prawicą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.