Facebook Google+ Twitter

64. rocznica zakończenia walk o Poznań

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-23 07:45

Dziś mija 64. rocznica zakończenia walk o Poznań. Okolicznościowe uroczystości rozpoczną się o 10.00 na cmentarzu Miłostowskim. Na mogiłach polskich, radzieckich i niemieckich żołnierzy zostaną złożone kwiaty.

Dwie godziny później na Cytadeli zabrzmią syreny, odegrany zostanie hymn państwowy a przemówienie wygłosi prezydent Poznania. Potem delegacje złożą kwiaty pod pomnikami Żołnierzy Radzieckich, Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich.

Rocznicowe obchody zakończy spotkanie władz miasta z kombatantami w Sali Białej Urzędu Miasta.
Walki o Poznań toczyły się od końca stycznia 1945 roku. Wojska radzieckie 2-go Frontu Białoruskiego oskrzydliły stolicę Wielkopolski ale zdobycie miasta z marszu nie powiodło się. Walki toczyły się o poszczególne dzielnice po kolei.

Miasto było silnie ufortyfikowane. Niemcy przygotowywali się do tego od jesieni 1944 roku. Głównym punktem oporu miała być Cytadela. 21 stycznia władze Niemieckie ogłosiły ewakuację cywilów, jednak większość Polaków nie opuściła miasta.

17 lutego radzieccy żołnierze otoczyli Cytadelę. W walkach uczestniczyło też około 2 tysięcy poznaniaków. Natarcie rozpoczęło się 18 lutego. Pięć dni później Niemcy poddali się. W walkach o Poznań poległo około 700 mieszkanców. Zginęło też ponad 10 tysięcy żołnierzy radzieckich, połowa podczas szturmu Cytadeli.
Połowa miasta legła w gruzach, najbardziej zniszczone były okolice Starego Miasta. Niemieckie samoloty pojawiły się nad Poznaniem jeszcze tylko raz. W marcu 1945 roku dokonały nalotu na dworzec kolejowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.