Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12804 miejsce

65. Konkurs Szopek Krakowskich rozpoczęty

Jak co roku, szóstego grudnia, z różnych stron Krakowa nadciągają pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie „szopkarze”- mali i duzi, młodzi i starzy, by zaprezentować swe dzieła .

szopka typowo krakowska na tle kościoła Mariackiego / Fot. J.TomaszewskiDzieła, bo tak należy nazwać te misterne budowle o wymiarach - od mikroskopijnych do czasami dwumetrowych. Budowane są przez wiele godzin, dni, tygodni, a nawet miesięcy, by wziąć udział w konkursie na najpiękniejszą szopkę noworoczną . Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki na skalę światową.

- Szopka krakowska jest najoryginalniejszą szopką na świecie i niewiele młodszą od szopki neapolitańskiej. Ma niezwykłą tradycję, wywodzącą się z XIX wieku z przedmieść krakowskich dzielnic Zwierzyńca i Krowodrzy. Tam głównie mieszkali krakowscy murarze i robotnicy budowlani, którzy mieli świetne wyczucie harmonii budynku, niektórzy brali udział w renowacji kościoła Mariackiego. Stąd też wziął się pomysł takiego przenośnego teatrzyku. Teatrzyki przestały funkcjonować w okresie pierwszej wojny światowej. Ta rozrywka przestała być atrakcyjna dla ludzi i takie szopki przenośne straciły swoją popularność. Na szczęście w 1937 roku zorganizowano pierwszy konkurs szopek krakowskich, oczywiście z przerwą na okupację. I od 1945 roku, do dzisiaj trwa nieprzerwanie i cieszy się ogromnym powodzeniem. Muzeum kolekcjonuje szopki i kupuje je z każdego konkursu, mamy ich już ponad dwieście, nieprzerwanie od 1945 roku od różnych twórców i z tych właśnie zbiorów robimy wystawy na świecie. To dobra wizytówka dla Krakowa – opowiada Wiadomościom24.pl Anna Szałapak, kurator wystawy.

- Od czterech lat w Nowej Hucie postanowiono, na zasadzie szopki krakowskiej, przed konkursem krakowskim, zrobić swój własny konkurs, na szopkę nowohucką - to znaczy z elementami Nowej Huty. Co będzie w tym roku jeszcze nie wiem, to co widziałam w poprzednich latach, to połączenie elementów starego Krakowa z architekturą surrealistyczną. W moim odczuciu się tego typu zabiegi się nie gryzą , ale zobaczymy czym nas twórcy zaskoczą – mówi Anna Szałapak – ponadto otwieramy równolegle wystawę szopek weneckich w piwnicach Krzysztoforów, szklanych pięknie malowanych, co prawda to pomysł bez wielkiej tradycji, ale dzieła są z pięknego weneckiego szkła - dodaje

W niedzielę 9 grudnia o godz. 12.00 zostanie otwarta pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.