Facebook Google+ Twitter

65 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim

Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim stuknęło 65 lat istnienia. Ten dostojny jubileusz jej pracownicy i czytelnicy fetowali w piątek, 27 września 2013 r. w gościnnych salach Biura Wystaw Artystycznych.

Dyrektor MBP, Elżbieta Pomiankiewicz była gospodynią jubileuszu 65 - lecia placówki. / Fot. Krzysztof KrzakGospodarzem imprezy, połączonej z tradycyjną już w Ostrowcu Świętokrzyskim inauguracją Roku Kulturalnego, była dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Elżbieta Pomiankiewicz. Przypomniała ona m.in., że biblioteka istnieje w mieście od 1 września 1948 roku. Obecnie na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego działa jej siedem filii, które nie tylko wypożyczają książki, udostępniają czasopisma i wydawnictwa multimedialne, ale także organizują imprezy kulturalne dla czytelników (zwłaszcza tych najmłodszych), wśród nich spotkania z wybitnymi literatami - dość przypomnieć wizyty nad Kamienną takich twórców i intelektualistów, jak Ewa Lipska, Jacek Hugo - Bader, Wojciech Kuczok, Marek Krajewski, Olga Tokarczuk, ksiądz Adam Boniecki czy Tomasz Raczek. Działania pracownic MBP powodują, że stale wzrasta liczba osób regularnie odwiedzających siedziby poszczególnych oddziałów; dzięki systematycznie wzbogacanemu księgozbiorowi przybywa też czytelników, co jest szczególnie istotne w czasach, gdy czytelnictwo w Polsce notuje raczej tendencje spadkowe. Ci najbardziej aktywni otrzymali z rąk dyrektor Pomiankiewicz prezenty w postaci wydawnictw albumowych.

Nagroda Prezydenta Miasta dla Małgorzaty Szymczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakW swoich poczynaniach MBP współpracuje z innymi placówkami kultury z Ostrowca Świętokrzyskiego, przede wszystkim z Miejskim Centrum Kultury, Biurem Wystaw Artystycznych i osiedlowymi domami kultury. Ich przedstawiciele pojawili się na urodzinowej imprezie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dyrektor Elżbieta Pomiankiewicz przyjmowała gratulacje od pracownic bibliotek z ościennych gmin w Bodzechowie i Kunowie, dyrektor MCK, Elżbiety Baran, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej, Ewy Jurkowskiej - Siwiec (kierowana przez nią placówka obchodzi w tym roku 40 - lecie istnienia), dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, Jolanty Chwałek, reprezentantów posłów PiS i PSL, radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, a także włodarzy miasta i powiatu ostrowieckiego. Wśród życzeń składanych przez gości powtarzało się to, by ta szacowna placówka uzyskała wreszcie nowoczesną siedzibę na miarę XXI wieku. Takie też są intencje władz miasta, o czym zapewnił podczas piątkowego spotkania Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Wilczyński. Doceniając pracę Miejskiej Biblioteki Publicznej przyznał on swoją doroczną nagrodę Małgorzacie Szymczyk z filii nr 5 przy ulicy Sienkiewicza w Ostrowcu, pracujacej w tym zawodzie od 30 lat, inicjatorce i animatorce wielu poczynań Podczas jubileuszowej gali wystąpił Krzysztof Daukszewicz. / Fot. Krzysztof Krzakskierowanych do czytelników, między innymi Przeglądu Teatrzyków Przedszkolnych. W jubileuszowym koncercie wystąpił znany śpiewający satyryk, Krzysztof Daukszewicz. Jego ponadgodzinny recital wprawił wszystkich w znakomity nastrój, ale też i dostarczył nieco refleksji i zadumy. Artyście akompaniował na organach Mieczysław Grochowski.

Prezydent Miasta Jarosław Wilczyński wręcza nagrodę Franciszkowi Bednarskiemu, pracownikowi kina Etiuda. / Fot. Krzysztof KrzakRefleksyjne było też wystąpienie prezydenta Jarosława Wilczyńskiego, który podczas inauguracji Roku Kulturalnego 2013/2014 podsumował wydarzenia kulturalne minionego sezonu, a tych w Ostrowcu Świętokrzyskim nie brakowało, by przypomnieć choćby tylko rewelacyjne koncerty Michała Jelonka, Raya Wilsona, Vadima Brodskiego, festiwal im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień", Dni Muzyki, Piknik Gombrowiczowski, liczne wystawy w BWA i Galerii Fotografii MCK, spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania z aktorami filmów Jana Rybkowskiego organizowane z okazji roku tego reżysera. - Trzeba być malkontentem i maruderem, by nie zauważyć, ile pozytywnych rzeczy wydarzyło się w kulturze - mówił prezydent Wilczyński. - Nie będziemy szczędzić środków na jej rozwój. Nie można bowiem mówić o rozwoju miasta, gospodarki, rozwoju intelektualnym bez kultury. Kto tak twierdzi, jest niedouczony! Jubileuszowy tort. / Fot. Krzysztof Krzak

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński przyznał swoją drugą nagrodę Franciszkowi Bednarskiemu, wieloletniemu kinooperatorowi, który pracę zawodową zaczynał ponad 50 lat temu w kieleckim oddziale Centrali Filmów Oświatowych. W ostrowieckich kinach: Hutnik, Przodownik, a obecnie w Etiudzie pracuje od 1970 roku. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy jubileuszowej gali mogli skosztować urodzinowego tortu i w serdecznej atmosferze wymienić opinie i wrażenia z dotychczasowych kulturalnych wydarzeń w mieście oraz zapowiedzi na najbliższe miesiące.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pan Krzysztof zawsze w sposób ciekawy potrafi przedstawić lokalne informacje z Ostrowca. Za artykuł 5, a tak przy okazji, to może warto zrobić taki tort na najbliższą rocznicę W24?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tort był świetny! Podobnie jak występ Krzysztofa Daukszewicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezły jubileusz. Tylko pogratulować. Tort smakował?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.