Facebook Google+ Twitter

65 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim

Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim stuknęło 65 lat istnienia. Ten dostojny jubileusz jej pracownicy i czytelnicy fetowali w piątek, 27 września 2013 r. w gościnnych salach Biura Wystaw Artystycznych.

Dyrektor MBP, Elżbieta Pomiankiewicz była gospodynią jubileuszu 65 - lecia placówki. / Fot. Krzysztof KrzakGospodarzem imprezy, połączonej z tradycyjną już w Ostrowcu Świętokrzyskim inauguracją Roku Kulturalnego, była dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Elżbieta Pomiankiewicz. Przypomniała ona m.in., że biblioteka istnieje w mieście od 1 września 1948 roku. Obecnie na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego działa jej siedem filii, które nie tylko wypożyczają książki, udostępniają czasopisma i wydawnictwa multimedialne, ale także organizują imprezy kulturalne dla czytelników (zwłaszcza tych najmłodszych), wśród nich spotkania z wybitnymi literatami - dość przypomnieć wizyty nad Kamienną takich twórców i intelektualistów, jak Ewa Lipska, Jacek Hugo - Bader, Wojciech Kuczok, Marek Krajewski, Olga Tokarczuk, ksiądz Adam Boniecki czy Tomasz Raczek. Działania pracownic MBP powodują, że stale wzrasta liczba osób regularnie odwiedzających siedziby poszczególnych oddziałów; dzięki systematycznie wzbogacanemu księgozbiorowi przybywa też czytelników, co jest szczególnie istotne w czasach, gdy czytelnictwo w Polsce notuje raczej tendencje spadkowe. Ci najbardziej aktywni otrzymali z rąk dyrektor Pomiankiewicz prezenty w postaci wydawnictw albumowych.

Nagroda Prezydenta Miasta dla Małgorzaty Szymczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakW swoich poczynaniach MBP współpracuje z innymi placówkami kultury z Ostrowca Świętokrzyskiego, przede wszystkim z Miejskim Centrum Kultury, Biurem Wystaw Artystycznych i osiedlowymi domami kultury. Ich przedstawiciele pojawili się na urodzinowej imprezie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dyrektor Elżbieta Pomiankiewicz przyjmowała gratulacje od pracownic bibliotek z ościennych gmin w Bodzechowie i Kunowie, dyrektor MCK, Elżbiety Baran, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej, Ewy Jurkowskiej - Siwiec (kierowana przez nią placówka obchodzi w tym roku 40 - lecie istnienia), dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, Jolanty Chwałek, reprezentantów posłów PiS i PSL, radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, a także włodarzy miasta i powiatu ostrowieckiego. Wśród życzeń składanych przez gości powtarzało się to, by ta szacowna placówka uzyskała wreszcie nowoczesną siedzibę na miarę XXI wieku. Takie też są intencje władz miasta, o czym zapewnił podczas piątkowego spotkania Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Wilczyński. Doceniając pracę Miejskiej Biblioteki Publicznej przyznał on swoją doroczną nagrodę Małgorzacie Szymczyk z filii nr 5 przy ulicy Sienkiewicza w Ostrowcu, pracujacej w tym zawodzie od 30 lat, inicjatorce i animatorce wielu poczynań Podczas jubileuszowej gali wystąpił Krzysztof Daukszewicz. / Fot. Krzysztof Krzakskierowanych do czytelników, między innymi Przeglądu Teatrzyków Przedszkolnych. W jubileuszowym koncercie wystąpił znany śpiewający satyryk, Krzysztof Daukszewicz. Jego ponadgodzinny recital wprawił wszystkich w znakomity nastrój, ale też i dostarczył nieco refleksji i zadumy. Artyście akompaniował na organach Mieczysław Grochowski.

Prezydent Miasta Jarosław Wilczyński wręcza nagrodę Franciszkowi Bednarskiemu, pracownikowi kina Etiuda. / Fot. Krzysztof KrzakRefleksyjne było też wystąpienie prezydenta Jarosława Wilczyńskiego, który podczas inauguracji Roku Kulturalnego 2013/2014 podsumował wydarzenia kulturalne minionego sezonu, a tych w Ostrowcu Świętokrzyskim nie brakowało, by przypomnieć choćby tylko rewelacyjne koncerty Michała Jelonka, Raya Wilsona, Vadima Brodskiego, festiwal im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień", Dni Muzyki, Piknik Gombrowiczowski, liczne wystawy w BWA i Galerii Fotografii MCK, spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania z aktorami filmów Jana Rybkowskiego organizowane z okazji roku tego reżysera. - Trzeba być malkontentem i maruderem, by nie zauważyć, ile pozytywnych rzeczy wydarzyło się w kulturze - mówił prezydent Wilczyński. - Nie będziemy szczędzić środków na jej rozwój. Nie można bowiem mówić o rozwoju miasta, gospodarki, rozwoju intelektualnym bez kultury. Kto tak twierdzi, jest niedouczony! Jubileuszowy tort. / Fot. Krzysztof Krzak

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński przyznał swoją drugą nagrodę Franciszkowi Bednarskiemu, wieloletniemu kinooperatorowi, który pracę zawodową zaczynał ponad 50 lat temu w kieleckim oddziale Centrali Filmów Oświatowych. W ostrowieckich kinach: Hutnik, Przodownik, a obecnie w Etiudzie pracuje od 1970 roku. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy jubileuszowej gali mogli skosztować urodzinowego tortu i w serdecznej atmosferze wymienić opinie i wrażenia z dotychczasowych kulturalnych wydarzeń w mieście oraz zapowiedzi na najbliższe miesiące.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pan Krzysztof zawsze w sposób ciekawy potrafi przedstawić lokalne informacje z Ostrowca. Za artykuł 5, a tak przy okazji, to może warto zrobić taki tort na najbliższą rocznicę W24?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tort był świetny! Podobnie jak występ Krzysztofa Daukszewicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezły jubileusz. Tylko pogratulować. Tort smakował?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.