Facebook Google+ Twitter

65 lat temu powstała Armia Krajowa

14 lutego 1942 Związek Walki Zbrojnej rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego przemianowano na Armię Krajową.

 

Bogusław Bosak i Olga Warzecha - żołnierze AK Fot.Michał TyrpaArmia Krajowa stanowiła najważniejszą część polskiego Państwa Podziemnego. W okresie szczytowego rozwoju (lato 1943) w jej szeregach znalazło się 380 tys. żołnierzy, w tym 10 tys. oficerów. Szkoloną w okupowanym kraju kadrę dowódczą, uzupełniali tzw. cichociemni – oficerowie przerzucani drogą powietrzną z Wielkiej Brytanii.

Spotkanie w Muzeum Armii Krajowej (fot. Michał Tyrpa)Armia Krajowa nie stanowiła, jak to się czasem słyszy, „ruchu oporu”. Była najliczniejszą i najlepiej zorganizowaną tajną armią w Europie. Przyrównywanie jej do francuskich „maquis”, czy „niemieckich i włoskich antyfaszystów” świadczy albo o ignorancji, albo o złej woli. Żołnierze polskiego Państwa Podziemnego w walnym stopniu przyczynili się do pokonania hitlerowskich Niemiec. Dostarczane przez nich informacje wywiadowcze (m.in. na temat niemieckich pocisków V-1 i V-2), przeprowadzone akcje dywersyjne, niszczenie niemieckich centrów łączności miały poważny wpływ na przyspieszenie zakończenia wojny.
Nie wdając się w oceny samej decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego, trzeba zauważyć, że trwający 63 dni zryw miał istotne znaczenie militarne w skali wojennego wysiłku aliantów. Angażując poważne siły niemieckie, w wydatnym stopniu odciążył walczących w Italii i Normandii Amerykanów i Brytyjczyków.Czesław Łotarewicz - żołnierz wileńskiej AK, świadek w moskiewskim Procesie Szesnastu Fot. Michał Tyrpa

Wszystkie wysiłki żołnierzy AK ukierunkowane były na przywrócenie niepodległej Rzeczypospolitej. Warto zwrócić uwagę na treść roty przysięgi składanej przez żołnierzy AK: „(...) przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.” Nie ma tu słowa o Niemcach, czy Sowietach. Celem walki było odzyskanie wolności, nie zaś pognębienie wroga. To właśnie ta okoliczność sprawiła, że po 8 maja 1945 r. tak wielu żołnierzy Armii Krajowej padło ofiarą byłego sojusznika Hitlera, późniejszego zwycięskiego okupanta. To właśnie Armii Krajowej zawdzięczamy depozyt, przekazany rodzącej się u schyłku PRL opozycji demokratycznej.

Bez ofiary żołnierzy Armii Krajowej nie moglibyśmy cieszyć się dzisiaj wolnością. Pamiętajmy o tym. Nie tylko przy okazji okrągłych rocznic.

 


Warto odwiedzić:

http://www.muzeum-ak.krakow.pl/index.php

http://www.cichociemni.ovh.org/

http://ww6.tvp.pl/6232,20070104441453.strona

http://www.polishresistance-ak.org/

http://www.1944.pl/

http://www.warsawuprising.com/

http://www.gulag.ru/

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dziękuję.

Pytanie do wszystkich (i do admina): czy i Wam nie otwierają się linki zamieszczone pod tekstem? U mnie z niewiadomych względów, w trakcie otwierania, wszystkie adresy "zlewają" się w ten ostatni..

Proszę o odpowiedzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.02.2007 21:21

Świetny tekst, gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) "Pamiętajmy o tym. Nie tylko przy okazji okrągłych rocznic." - pamiętajmy o tym PRZYNAJMNIEJ z okazji okrągłej rocznicy, mimo, iż pokrywa się Walentynkami !!! Mam nadzieję Michale, że naczelny znajdzie miejsce na Twój artykuł na czołówce :) :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

- i że jeszcze udało Ci się "złowić" takich Świadków, jak Czesław Łotarewicz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Była najliczniejszą i najlepiej zorganizowaną tajną armią w Europie" - ano właśnie... Jak dobrze, że Ty przypominasz o rzeczach dla wielu oczywistych, a mimo to wciąż wymagających odkrywania na nowo..

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za przypomnienie ważnej rocznicy. Oby pamięć żyła.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za przypomnienie. Nawet nie wiedziałem, że AK jest równo 11 lat starsza ode mnie... Jak to dobrze, że nie urodziłem sie wcześniej (jak moi rodzice) - koszmar!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.