Facebook Google+ Twitter

65 lat temu wybuchła pierwsza bomba atomowa

Dokładnie 65 lat temu, 16 lipca 1945 roku, na poligonie wojskowym położonym 56 km od niewielkiej miejscowości Socorro w stanie Nowy Meksyk, Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła, pierwszy w historii świata, test bomby atomowej.

Zdjęcie próbnej detonacji pierwszej bomby atomowej, wykonane 0,016 sekund po eksplozji. / Fot. Berlyn Brixner, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trinity_explosion2.jpegWydarzenie to uważa się za punkt zwrotny w dziejach świata i początek, trwającej do dziś, ery atomowej.

Geneza amerykańskiego programu nuklearnego

W 1938 roku, dwaj niemieccy naukowcy z dziedziny fizyki i chemii, Otto Hahn i Fritz Strassmann pobudzili świat nauki, publikując wyniki swoich badań, w których stwierdzili, że możliwe jest uwolnienie ogromnej energii w procesie rozszczepienia jądra atomu.

Zafascynowany wynikami pracy niemieckich naukowców, jeden z wiodących amerykańskich fizyków, dr George Pegram z Uniwersytetu Columbia zwrócił się w 1939 roku do władz Marynarki Wojennej USA z prośbą o spotkanie z naukowcami pracującymi dla Laboratorium Badawczego Marynarki (NSL), by przedyskutować możliwości praktyczne wykorzystania fuzji uranowej, czego wynikiem było m.in. powstanie planów stworzenia okrętów o napędzie nuklearnym.

List Alberta Einsteina, wysłany 2 sierpnia 1939 roku do prezydenta USA Roosevelta, traktujący o potrzebie budowy broni atomowej. / Fot. US public domain, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Einstein-Roosevelt-letter.pngNa spotkaniu zorganizowanym przez dr. Pegrama, obecny był również szef działu mechaniki laboratorium elektrycznego NSL dr Ross Gunn, który wystąpił do władz Marynarki Wojennej o przyznanie mu 1,5 tys. dolarów. Środki te stanowiły pierwsze wydatki Stanów Zjednoczonych na program nuklearny i przyczyniły się do powstania raportu, przedstawiającego zalety związane z możliwością rozszczepienia atomu i o cztery miesiące wyprzedzającego słynny list Alberta Einsteina, skierowany do prezydenta USA Franklina D. Roosevelta, wzywający do rozpoczęcia programu konstrukcji broni atomowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawostka http://www.tvn24.pl/12691,1592413,0,1,przezyl-wybuchy-dwoch-bomb-atomowych,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.