Facebook Google+ Twitter

6,5 miliona Polaków zwolnionych z płacenia abonamentu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-05 15:01

Ponad 6 i pół miliona Polaków zostanie zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. To efekt wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który na prośbę przydenta badał zgodność z ustawą zasadniczą nowelizacji ustawy o abonamencie RTV.

Władze mediów publicznych alarmują, że spadek wpływów z tego tytułu zagraża ich istnieniu. Szczególnie zagrożone jest Polskie Radio.

Trybunał pozostawił w mocy przepisy zwalniające z obowiązku płacenia abonamentu emerytów, którzy ukończyli 60 lat i których emerytura nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie niespełna 1700 złotych brutto. Jak powiedział rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Przemysław Przybylski - takich emerytów jest około 3 milionów 100 tysięcy.

Kolejną zwolnioną grupą są renciści. Takich osób w Polsce jest około 245 tysięcy. Zwolnienie będzie też dotyczyło osób korzystających z pomocy społecznej. W zeszłym roku z różnych jej form, w tym z zasiłków stałych, okresowych i celowych, korzystały blisko 2 miliony osób. Abonamentu nie będą także płacić bezrobotni, czyli ponad milion 300 tysięcy osób.

P.o. prezesa Polskiego Radia Jarosław Hasiński ostrzegł dziś sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu, że istnienie spółki jest zagrożone. Podkreślił, że jeżeli sprawdzą się prognozy, to środki finansowe Polskiego Radia nie starczą na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem spółki.

Apelował, by jak najszybciej znależć rozwiązanie gwarantujące skuteczne egzekwowanie abonamentu. Sprawie obniżonych wpływów abonamentowych będzie poświęcone przyszłotygodniowe spotkanie przedstawicieli mediów publicznych z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.