Facebook Google+ Twitter

65. rocznica Powstania Warszawskiego

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-01 07:34

65 lat temu nasz naród wystąpił zbrojnie przeciw okupantom Warszawy. 65 lat temu Polacy walczyli o honor kraju i wolność dla ojczyzny. Dziś 65 lat po powstaniu wciąż żyjemy tym wydarzeniem.

1 sierpnia - 3 października 1944r. to odległy czas, jednak te liczby wytarły ślad w kronice Polskiej historii. Pięcioletnia okupacja niemiecka, zależność od sąsiadów, granice państwa, to tylko nieliczne powody, które kłębiły się nad Polską, było ich tak dużo, że w końcu wybuchły. Do walk stanęli żołnierze, zwykli ludzie, młodzież, dzieci, zwarci i gotowi, aby oddać życie za wolność ojczyzny. Według przewidywań powstańców miało trwać zaledwie kilka dni, miało, bo w rzeczywistości trwało 63 doby. W obronie suwerenności, granic narodu, a przede wszystkim honoru. Jak rozkazał Hitler, Warszawę zrównano z ziemią, alianci nie zorganizowali wsparcia dla walczących sojuszników, powstanie odniosło klęskę.

 / Fot. wikipedia
Powstanie Warszawskie to największa bitwa stoczona przez Polaków w okresie II wojny światowej. Co przyniosło? Ogromne straty, zginęło ponad 200 tyś warszawiaków, wiele litrów wylanej krwi. Polacy udowodnili, że człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać, pomimo braku ludności do walki, broni, dzielnie walczyli przez dwa miesiące, w końcu honorowo skapitulowali. Dziś możemy, ba powinniśmy, pamiętać o tym wydarzeniu, czcić je, być dumny z tego, że jesteśmy Polakami, za nas i za tych, którzy polegli po to, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym, niepodległym kraju. W tym szczególnym dniu 1 sierpnia o godzinie 17 uczcijmy ich pamięć minutą ciszy.

Pamiętamy...W związku z nadchodzącą rocznicą w stolicy naszego kraju odbywają się uroczystości mające na celu przypomnieć, nauczyć i złożyć hołd bohaterom narodowym. 1 sierpnia (sobota) o godzinie 10 odbędzie się inscenizacja Marszu Mokotowa, o godzinie "W" planowane jest oddanie hołdu Powstańcom, przez najbliższe dni w Warszawie będą wspominane dni walczącego miasta.

Wciąż wśród nasNiestety czas jest niebłagalny, ludzie się starzeją, umierają, a są wśród nich nasi stołeczni bohaterowie. Pozostawiają nam po sobie zdjęcia, wspomnienia przekazywane z pokolenia na pokolenia, cenne są to pamiątki. Pozostawili po sobie coś jeszcze - miłość do Ojczyzny i nieśmiertelne piosenki, w których oni wciąż żyją. To właśnie w rytm zakazanych piosenek szli do walki o lepsze jutro...


Marsz Mokotowa (frag.)

"Nie grają nam surmy bojowe i werble do szturmu nie warczą,
Nam przecież te noce sierpniowe i prężne ramiona wystarczą.
Niech płynie piosenka z barykad, wśród bloków, zaułków, ogrodów, / Fot. wikipedia
Z chłopcami niech idzie na wypad, pod rękę przez cały Mokotów.
Ten pierwszy marsz ma dziwną moc,
Tak w piersiach gra, aż braknie tchu.
Czy słońca żar, czy chłodna noc,
Prowadzi nas pod ogniem z luf.
Ten pierwszy marsz, jak dzień po dniu,
W poszumie drzew i w sercach drży.
Bez zbędnych skarg i próżnych słów,
To nasza krew i czyjeś łzy."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.