Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31318 miejsce

65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego obchodzona w Pęcicach

W ostatnią niedzielę lipca, przed godziną „W”, w Pęcicach odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego. W kościele parafialnym w Pęcicach odbył się koncert i msza. Główne uroczystości odbyły się przy pomniku

Mauzoleum po złożeniu wieńców. / Fot. Roman WoźniakKoncert w kościele parafialnym św. Piotra i Pawła w Pęcicach, o godzinie 10, rozpoczął cykl uroczystości jakie co roku odbywają się z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Chór Allegrezza del Canto pod batutą Małgorzaty Krynickiej wykonał następujące pieśni: "Warszawskie dzieci", "Pałacyk Michla", "Ułani", "Modlitwa obozowa (utwór ten wywołał łzy w oczach Pana Łukasika, który był tu wśród walczących 65 lat temu), "Polskie kwiaty", "Dziewczyno moja", "Marsz Mokotowa", "O mój rozmarynie", "Hej Chłopcy", "Rota",
"Gaude Mater Polonia".

Msza w pęcickim kościele / Fot. Roman WożniakNa uroczystą mszę odprawianą przez nowego proboszcza, ks. Grzegorza Jasińskiego, przybyli i w pierwszych rzędach kościelnych ław zajęli miejsca: Pani Senator Ewa Tomaszewska, kierownik biura ds. osób represjonowanych Janusz Krupski oraz po. wójta Bolesław Kuss.
Dalej zajęli miejsca weterani i przybyli goście z sąsiednich miast, gmin i powiatów. Na zewnątrz kościoła zgromadziła się miejscowa ludność.

W swojej homilii proboszcz powiedział:

W nadchodzących dniach cała Warszawa a wraz z nią i okolice, tak jak my tu w Pęcicach zbiera się w kościołach aby składać Najświętszą Ofiarę i zanosić modlitwy o pomyślność naszej Ojczyzny. Pragniemy bowiem, tak jak pragnęli tego młodzi powstańcy przed 65 laty, by była Ojczyzna wielka, wspaniała, niepodległa i wolna. O taką Polskę walczyli ci, którzy we wrześniu 1939 roku bronili granic Ojczyzny i ci, którzy w sierpniu 1944 roku bronili honoru stolicy.

Po Warszawie zostało rumowisko gruzów, olbrzymie ofiary poniosła stolica, zginęło około dwustu tysięcy ludzi, spłonęły kościoły, muzea, biblioteki, zabytki kultury. Dorobek stuleci wraz z Zamkiem Królewskim obrócono w popiół. Warszawa była zawsze miastem wolności. Pierwsza w czasie powstań stawała do walki nie w imię nienawiści, ale w imię miłości i wolności. W chwilach przełomowych Polska na Warszawę kierowała swe oczy, bo wiadomo - stolica, to serce narodu.
W czasie Powstania twierdzą obronną i schronieniem dla powstańców był kościół skropiony krwią poległych kapłanów.

Tak i teraz jest nadal szańcem wiary, miłości Boga i Ojczyzny. Nie mamy żadnych ambicji i nie zabiegamy o rozgłos, ale cieszymy się, że kościół jest znakiem sprzeciwu dla jednych a umocnieniem dla drugich. Jest głosem wołającym - Warszawa i jej okolice żyją, czuwają, modlą się i nie tracą nadziei. Amen.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.