Facebook Google+ Twitter

65. rocznica wyzwolenia Auschwitz Birkenau

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-27 08:05

Dziś przypada 65. rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Główne uroczystości odbędą się po południu w Birkenau. Wezmą w nich udział między innymi prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk i premier Izraela Beniamin Netanyahu.

Wieczorem z inicjatywy przewodniczącego parlamentu europejskiego Jerzego Buzka w Oświęcimiu rozpocznie działalność forum europejskie na rzecz praw człowieka. Jego zadaniem będzie skupienie organizacji promujących społeczeństwo obywatelskie.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Karol Musioł mówi, że jednym z celów forum będzie powołanie Europejskiej Szkoły Kultury i Praw człowieka im. Pawła Włodkowica. Dzięki temu Oświęcim będzie miał szanse stać się międzynarodowym centrum praw człowieka.

Waldemar Rataj prezes Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono podkreśla, że oświęcimianie bardzo dobrze radzą sobie z dziedzictwem Auschwitz. Dodaje jednak, że aby sprostać potrzebom szczególnych turystów, którzy odwiedzają miasto potrzebne jest powołanie instytucji takich jak forum.

Deklaracje rozpoczynającą działanie forum ogłosi w Oświęcimiu przewodniczący parlamentu europejskiego Jerzy Buzek. Jutro w Krakowie odbędzie się sympozjum "Prawa Człowieka w cywilizacji solidarności". Jego gościem honorowym będzie francuski filozof Andre Glucksmann.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja widziałem Majdanek, bardzo smutne miejsce. Że też są jeszcze w Polsce neonazisci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.