Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5235 miejsce

65. rocznica zatopienia niemieckich statków na Bałtyku

W styczniu 1945 roku radzieckie okręty podwodne i lotnictwo zatopiły okręty pasażerskie "Wilhelm Gustloff", "Goya" i "Steuben", biorące udział w akcji "Hannibal". Zginęło kilkanaście tysięcy Niemców, pasażerów statków ewakuujących ich z oblężonego Gdańska.

m/s Wilhelm Gustloff / Fot. www.wikipedia.pl30 stycznia, w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni, odbyła się msza święta w 65. rocznicę tragedii. Odsłonięto pamiątkowa tablicę upamiętniającą śmierć kilkunastu tysięcy Niemców, pasażerów statków ewakuujących ich z oblężonego Gdańska. Statki przewoziły w sumie około 20 tysięcy pasażerów, z czego przeżyło około 2 tysięcy.

Tablica zgodnie z tradycją miast portowych (do których należy Gdynia) ma upamiętniać ludzi, którzy zakończyli swoje życie w lodowatych wodach Bałtyku. Organizatorem uroczystości odsłonięcia tablicy był Związek Ludności Niemieckiej w Gdyni. W ceremonii brał udział o. Edward Pracz kapelan ludzi morza.

Wraki na dnie Bałtyku / Fot. www.sxc.huZawieszenie tablicy na murze gdańskiego kościoła redemptorystów skrytykowali pomorscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Jaworski i Zbigniew Kozak. W liście do prowincjała Zgromadzenia Redemptorystów w Warszawie posłowie PiS domagają się zdjęcia tablicy.
"Wmurowanie tablicy pamiątkowej jest formą wyjątkowego wyróżnienia, porównywalną do postawienia pomnika" -twierdzą posłowie. Przypominają też, że na pokładach statków oprócz cywili, znajdowało się ponad 900 oficerów i żołnierzy, marynarzy, funkcjonariuszy III Rzeszy.
"Nie bez znaczenia jest również fakt, że większość cywilnych ofiar stanowiły osoby, które zajęły wcześniej mieszkania wypędzonych Gdynian i przejęły ich dobytek". Zdaniem posłów Jaworskiego i Kozaka jest to wyróżnienie sprawców II wojny światowej, którzy po kilku latach z katów stali się ofiarami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Polecam film "Gustloff Rejs ku śmierci". Miałem okazję dopiero dziś obejrzeć ten film. Polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbierając materiał do następnego artykułu znalazłem ciekawy wpis na blogu http://wielkiehistorieswiata.bloog.pl
".... Wrak "Steubena" jest obok "Wilhelma Gustloffa" i "Goyi" największym grobowcem spoczywającym na dnie w rejonie polskiego wybrzeża. Przypomina nam wydarzenia, które nie powinny się powtórzyć. Jest przestrogą i lekcją...."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Staram się przedstawić sprawę obiektywnie. Pewne przemyślenia o tamtych czasach dała mi "wizyta" w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym KL Stutthof. Pokazałem wtedy 9 letniemu synowi okropieństwa wojny.
"...Ludzie, ludziom zgotowali ten los..." - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

W odpowiedzi Albinowi Skierskiemu. Słusznie prawisz! Moze by więc też ucczić Niemców pelniących ofiarną służbe w KL Auschwitz. A co, oni nie zasługuja na pamięć? Te wszystkie pomniki i tablice nie służa niczemu innemu jak konsekwentnemu rzomywaniu odpowiedzialnosci za wojne i zbrodnie, ba nawet więcej, służą przerzucaniu tej odpowiedzialnosci na innych. Na nas Polaków tez!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mariuszu! Dziękuje za przytoczenie cytatu. Szkoda, że w napisie nie znalazło się słowo o tym, ktom rozpętal tę okrutną wojnę. W ten sposob zaciera się róznice miedzy ofiarami niemieckieej machiny wojennej i zbrodni, a ofiarmi będącymi nieuchronnym nastepstwem tych niemieckich podlych dzialań Ofiarami wynikającymi z walki z III Rzeszą. Nie były to więc ofiary tak niewinne, jak usiłuje sie je przedstawiac. Zapewne bylo wsród nich wielu niczym niewinnych ludzi, ale takie sa już konsekwencje wojny wywolanej przeciez przez ich przywódców i ich państwo. A tu sie oddziela uparcie skutki od przyczyny, usilujc wmówic ludziom,ze Niemcy w ogole byli niewinni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

We Fromborku ustawiony jest obelisk upamiętniający exodus mieszkańców Prus Wschodnich przez Zalew i Mierzeję Wiślaną. Na tablicy zamieszczony jest napis:"...450 000 mieszkańców Prus Wschodnich przeżyło exodus przez Zalew i Mierzeję pędzeni przez okrutną wojnę. Wielu utonęło inni zginęli w lodzie i śniegu. Ich ofiary wzywają nas do porozumienia i pokoju..."
W czasie akcji "Hannibal" na morzu nie zginęli tylko Niemcy, ale także więźniowie obozów koncentracyjnych. Ale o tym będę starał się napisać już niedługo.
Są jeszcze w naszej historii jeszcze inne drażliwe sprawy z czasów II wojny światowej, chociażby sprawa Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.02.2010 21:03

"Zdaniem posłów Jaworskiego i Kozaka jest to wyróżnienie sprawców II wojny światowej, którzy po kilku latach z katów stali się ofiarami." Moim zdaniem również. Dziś tablica, za kilka lat pomnik i żądanie odszkodowań. Proponuję umieścić podobną tablicę, tam gdzie kiedyś było warszawskie getto. Trochę "fryców" w końcu zginęło:-) Albowiem: "każdy kiedyś umrze i będzie opłakiwany. Bez względu na to, co robił w życiu:-))) Pani Jadwiga jaja sobie robi, czy mówi poważnie???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gwiazdki za podjęcie tematu Mariuszu... Wojna kieruje się swoimi prawami i nie zawsze są przestrzegane konwencje humanitarne.
Kriegsmarine, a zwłaszcza U-booty, dawały pokaz zatapiania statków cywilnych, m.in. 12 września 1942 roku los taki spotkał brytyjski statek pasażerski (idący z Durbanu do Anglii), pełniący funkcję transportowca wojskowego, s/s Laconia na pokładzie której znajdowała się kompania 103 polskich podchorążych, żołnierze brytyjscy, 1800 jeńców włoskich oraz około osiemdziesiąt kobiet z dziećmi, w sumie 2700 osób. Uzupełnieniem transportu były duże ilości złota. Sprawcą zatopienia s/s Laconia okazał się U-156 pod dowództwem Wernera Hartensteina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kazdy ma prawo opłakiwać swoich zmarłych,bo kazżdy kiedys umrze i bedzie opłakiwany. Bez wzlędu na to, co robił w życiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.