Facebook Google+ Twitter

65. sezon artystyczny Opery Ślaskiej

Przedstawieniem "Manru" Ignacego Jana Paderewskiego Opera Śląska w Bytomiu zainauguruje swój 65. sezon artystyczny. Spektakl odbędzie się w sobotę 19 września o godz. 18 na scenie bytomskiej Opery.

 / Fot. Plakat przedstawienia - "Manru"I. J. Paderewski zrealizował operę "Manru" na dziewięćdziesiątą rocznicę uzyskania przez nasz kraj niepodległości oraz parafowania przez kompozytora i ówczesnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej Traktatu Wersalskiego.

Trzyaktowe dzieło wyreżyserował Laco Adamik, a scenografią opatrzył Milan David. Choreografię opracowała Katarzyna Aleksander-Kmieć, kostiumy - Jan Hauskrechtov, a muzycznie całość oprawił dyrektor Opery Śląskiej - Tadeusz Serafin.
Gmach Opery Śląskiej / Fot. Piotr A.Jeleń
Wśród pierwszoplanowych postaci, zobaczymy Macieja Komandera i Juliusza Ursyna-Niemcewicza odtwarzających na przemian tytułową rolę Cygana Manru i w roli Ulany, artystki - Joannę Kościuczyk, Jolantę Wyszkowską oraz Swietłanę Kaliniczenko.

"Manru" jest jedyną operą Paderewskiego, rzadko wystawianą na polskich i zagranicznych scenach, ale też jedyną z polskich, zaprezentowaną na w Metropolitan Opera w Nowym Yorku. Było to 14. lutego 1902 roku. Swoją premierę w Bytomiu, spektakl miał w dniu 30 maja bieżącego roku i jest jednym z elementów obchodów Roku Korfantego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.