Facebook Google+ Twitter

66. rocznica Powstania Warszawskiego - obchody dla każdego

Na przełomie lipca i sierpnia Warszawa będzie żyła obchodami Powstania Warszawskiego. Organizatorzy zadbali, aby wśród bogatego programu każdy znalazł swój sposób na upamiętnienie bohaterskiego czynu rodaków sprzed 66 lat.

Ten powstaniec z Mokotowa wychodzi z kanałów na terenie zajętym przez Niemców. Zdjęcie prawdopodobnie gdzieś w alei Puławskiej pomiędzy ulicą Madalińskiego a Dworkową. www.wikipedia.org / Fot. AhrensChoć dokładna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przypada 1 sierpnia, obchody 66. rozpoczną się już w czwartek 29 lipca i potrwają przez kolejne 10 dni. Jak co roku organizatorzy przygotowali dwa typy spotkań. Jedne są oficjalne i mają na celu wspominanie powstańców, a drugie to wesołe imprezy promujące pamięć o tym ważnym wydarzeniu.

Władze stolicy tradycyjnie opublikowały apel, w którym zwracają się do mieszkańców o wspólne i godne oddanie hołdu bohaterom poprzez udział w przygotowanych uroczystościach. 1 sierpnia o godzinie 17 cała Warszawa ma zatrzymać się na minutę, przez chwilę zapomnieć o codzienności i uczcić w zadumie rodaków walczących o wolność Polski.

29 lipca (czwartek)


O godz. 18.30 zostanie otwarta wystawa malarstwa Fredericka Bidigare "Grace/Hołd" w Muzem Powstania Warszawskiego. Tego dnia wejście tylko z zaproszeniami, a od piątku dla wszystkich zainteresowanych. Wystawa opowiada o fenomenie obchodzenia kolejnych rocznic wybuchu powstania. W zeszłym roku prof. Bidigare, jeden z najbardziej cenionych akwarelistów amerykańskich, przebywał w Warszawie i obserwował życie miasta, inscenizacje oraz uroczystości przy pomnikach. Było to dla niego inspiracją do stworzenia kilkunastu obrazów pokazujących mieszkańców stolicy podczas sierpniowych obchodów.

30 lipca (piątek)


O godz. 10.30. odbędą się uroczystości przy Kamieniu "Żołnierzom Żywiciela" w parku przy ul. Ks. J. Popiełuszki.

O godz. 20.30. będzie można posłuchać koncertu z cyklu "Pamiętamy'44 –Wawa2010.pl" w Parku Wolności przy MPW. Wystąpi Karolina Cicha, która w duetach ze znanymi wokalistami wykona najbardziej znane warszawskie piosenki z ostatnich stu lat. Koncert połączony będzie z premierą płyty "Wawa2010.pl" wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Wokaliści towarzyszący Karolinie Cichej to m.in. Tymon Tymański, Tomasz Budzyński, Jurij Andruchowicz. Wstęp na koncert bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zdisławie, proszę pamiętać, że Powstanie wybuchło, gdy w świadomości dowódców były następujące fakty:
- konferencja w Teheranie
- istnieje rząd tymczasowy w Lublinie
Czy w tych okolicznościach, dowództwo AK nie uzgadniając z Boleszwią faktu powstania, mogło mieć jakąkolwiek nadzieję na pomoc z ich strony? Polska była sprzedana już w Teheranie, i wszystko co potem następowało to tego konsekwencje, jak i konsekwencje późniejszej Jałty.
Przypomnieć też trzeba, co sądził m.in. gen Anders o dających rozkaz do wybuchu powstania. Należy też pamiętać w jakich okolicznościach tenże rozkaz padł.
Jeśli zginęło 200 000 cywilów to rozkaz mógł być wydany tylko przez bohaterów.
Strata ogromna i bolesna. Oby się nie powtórzyła.
Patrzmy więc realnie. Tyle naszego, ile sami mamy.
Dorobku a nie długów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowite i bardzo poruszające są te koncerty z cyklu Pamiętamy'44, jak i widowiska pod Pomnikiem czy np w Muzeum Powstania (ma świetnego dyrektora zresztą - oby więcej takich 'prawicowców', tak życzliwych i z taką kulturą, tak otwartych na świat, młodych, Inność..) - zorganizował kilka lat temu m.in. świetny koncert Apocalyptiki i znakomity, metafizyczny, niemal wstrząsający monodram - oba mocno utkwiły mi w pamięci:))

Jeśli tylko jest się wtedy w stolicy, zdecydowanie warto pójść - naprawdę warto! 5 za przypomnienie i artykuł.
.........
Własnie widniejesz, Autorko, w kategorii 'najlepsi autorzy'.. od siebie dodałbym jeszcze - najpiękniejsi. :))
Wiesz, że -chyba raz w roku- są tu wybory miss W24? Mam nadzieję, że wystartujesz? :) Pozdrowienia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę wspomnień link
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja nie będę w Warszawie ,jednak chętnie w Tv obejrzę transmisję .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.