Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3493 miejsce

67 rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz

67 lat temu z Tarnowa wyruszył pierwszy transport 728 więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W Tarnowie rozpoczynają się uroczystości związane z tą tragiczną rocznicą. Żyje jeszcze tylko kilku byłych więźniów.

okładka książki b. więźnia KL Auschwitz Eugeniusza Niedojadło / Fot. Marek Ciesielczykj14 czerwca 1940 roku gestapo wysłało do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz pierwszy transport więźniów politycznych - 728 osób, w większości ludzie młodzi, w wieku 17 - 25 lat. Z tej grupy dzisiaj żyje tylko kilku. Część z nich została aresztowana przez hitlerowców za działalność konspiracyjną lub za usiłowanie przekroczenia granicy, w celu wstąpienia do polskich oddziałów tworzących się na obczyźnie.grafika Henryka Barasia-Komskiego z cyklu "Głód" / Fot. Marek Ciesielczyk

Jeden z tych więźniów, którzy przeżyli piekło Auschwitz, Eugeniusz Niedojadło, z numerem obozowym 213, opublikował książkę pt "Bilans życia", w której pisze: "Byliśmy traktowani nie jako podmiot, lecz jako rzecz, jak materiał, który musi być wykorzystany do ostatka, dopóki się nie zniszczy. (...) Wczesnym rankiem 14 czerwca 1940 roku pochód skazańców przesuwał się w milczeniu wyludnionymi ulicami miasta. ...Następnego dnia zostaliśmy pozbawieni swoich nazwisk i otrzymaliśmy numery obozowe. Wśród nas szło wielu młodych; niektórzy w gimnazjalnych kurtach. (...) SS-hauptscharfuhrer Gerhard Palitzsch...własnoręcznie mordował na dziedzińcu bloku 13 strzałem w tył głowy dziesiątki, a może i setki więźniów. Często widziałem go wychodzącego z bloku 11 w okrwawionych butach....Wróciłem do Tarnowa już w lutym 1945 roku, okaleczony fizycznie i psychicznie."

grafika Henryka Barasia-Komskiego z cyklu "Głód" / Fot. Marek CiesielczykCo roku w czerwcu, w Tarnowie obchodzona jest uroczyście rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz. Organizowany jest przejazd specjalnym "Pociągiem Pamięci" z Tarnowa do Oświęcimia. Dwa lata temu Poczta Polska wydała kartki pocztowe, upamiętniające wydarzenia z 14 czerwca 1940 roku. Została także zorganizowana Krajowa Wystawa Filatelistyczna dla upamiętnienia rocznicy transportu pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

*SS-hauptscharfuhrer Gerhard Palitzsch...własnoręcznie mordował na dziedzińcu bloku 13 strzałem w tył głowy dziesiątki, a może i setki więźniów* - tacy "ludzie" powinni byc likwidowani przez specjalne oddziały, a ich rodziny powinny byc poddane specjalnym wykładom - pokazywanie działalności ojców i wyrazy potępienia dla rodzica.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za podjęcie tematu (szkoda, że tak zdawkowo!)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.