Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16452 miejsce

68 euro za papierosa! Francja zakazuje palenia

Od czwartku we Francji obowiązuje zakaz palenia w miejscach użyteczności publicznej. Wiadomość o całkowitym zakazie palenia wzbudza falę niezadowolenia wśród zwolenników tzw. codziennych przyjemności, jakimi są kawa i papieros.Czy słusznie?

Ogólnodostępny plakat informujący o zakazie palenia w miejscach publicznychPrzeciętny Francuz zaczyna dzień w kawiarni (fr. café comptoir), wypijając filiżankę mocnej kawy, na stojąco przypalając papierosa i dyskutując o polityce. We Francji nowa ustawa o ochronie zdrowia wzbudza irytację i oburzenie wśród nałogowych palaczy, a trwogę wśród właścicieli lokalów, którzy obawiają się spadku obrotów po wprowadzeniu restrykcji antynikotynowych.

Wiele krajów wspólnoty europejskiej wprowadziło już całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych. Francja dopiero rozpoczyna ten proces. Od dziś wchodzi w życie zakaz palenia w miejscach użyteczności publicznej.

Zakaz palenia zostanie wprowadzony w dwóch etapach. Od 1 lutego 2007 wprowadzony zostaje całkowity zakaz palenia we wszystkich miejscach publicznych (miejsca pracy, środki transportu, szpitale, szkoły oraz inne instytucje publiczne). Natomiast od 1 stycznia 2008 wprowadzony zostanie częściowy zakaz palenia dla miejsc rozrywki ( kluby, dyskoteki, restauracje, kawiarnie, bary) , gdzie stworzone będą tzw. palarnie lub zainstalowany specjalny system całkowicie pochłaniający dym papierosowy. Dla tych właścicieli, którzy nie przystosują lokalu do nowych wymogów przewidziano 135 euro grzywny za nieprzestrzeganie przepisów.
Spora część lokali gastronomiczno-rozrywkowych zostanie po prostu objęta całkowitym zakazem ze względu na wysoki koszt remontu czy instalacji specjalnej aparatury uzdatniającej powietrze.

Powtarzajace sie przerwy na papierosa moga osiagnac parwie godzine w skali dnia/Fot.P.PlizgaKara dla niezdyscyplinowanych palaczy to 68 euro za zapalenie papierosa w pomieszczeniu publicznym, na przykład w biurze, dlatego większość palaczy zmuszona będzie przerywać pracę i wychodzić na papierosa na ulicę.
Z jednej strony niepalący obywatele odetchną z ulgą, bo wreszcie będą mogli pracować i uczyć się w nieskażonej dymem nikotynowym atmosferze. Z drugiej strony pracodawcy już martwią się, że systematyczne przerwy na papierosa mogą spowodować w skali dziennej blisko godzinną nieoperatywność pracowników palących. Niektórzy szefowie, ustalili więc arbitralnie po dwie przerwy dziennie dla uzależnionych od nikotyny pracowników.

Aptekarze natomiast zacierają ręce, gdyż wejście w życie zakazu palenia ma spowodować nagły wzrost sprzedaży substytutów nikotynowych. Papieros można zastąpić nikotynową landrynką lub gumą do żucia typu "Nicorette". Najpopularniejszym we Francji środkiem zastępczym nikotyny są jednak specjalne plasterki, które przylegając do skóry palacza wydzielają stałą dawkę nikotyny do jego organizmu. Za miesięczny plaster nikotynowy trzeba zapłacić między 35 a 80 euro, a ceny wahają się w zależności od zamożności dzielnicy...

Narodowy Fundusz Zdrowia przewiduje 50 euro refundacji (jednorazowo) dla każdego, kto zwróci się do lekarza rodzinnego z prośbą o pomoc w walce z nałogiem. Według oficjalnych statystyk we Francji żyje obecnie blisko 13 milionów palaczy, z czego około 60 proc. pragnie rzucić palenie. Nikotynizm jest bezpośrednią przyczyną 90 proc. zachorowań na raka płuc i powoduje blisko 60 tysięcy zgonów rocznie.
Warto więc pomyśleć zanim zapalimy papierosa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

"Narodowy Fundusz Zdrowia przewiduje 50 euro refundacji (jednorazowo) dla każdego, kto zwróci się do lekarza rodzinnego z prośbą o pomoc w walce z nałogiem." - ja bym to zamienił na 50 euro kary za kontynuowanie palenia, którego w żadnym przypadku - nawet gdybym palił - nie nazwałbym przyjemnością (jest to raczej konieczność zaspokajania... głodu nikotynowego).
Dla Francji (+) za wprowadzenie "nagrody" za palenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Paryżu to polewanie polega na otwarciu specjalnego hydrantu,co powoduje zalanie chodnika woda,po czym "sympatyczny Murzynek" - jak to określił Mirnal - zamiata brudy wielka zielona miotłą wprost do rynsztoka.
To zalewanie chodnika tez ma swoje ujemne strony :-/
Czasem taki zamiatacz znika gdzieś na parę godzin zostawiając tryskające źródełko na środku chodnika...
Albo jeszcze lepiej,gdy taka lejąca się na wszystkie strony woda zaleje parking dla rowerów... i właź teraz w te wodę by zabrać rower albo moto. Nie każdy chodzi w gumiakach na co dzień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mirku,nie dość, ze było brudno,walały się kupy to teraz będzie pełno niedopałków.
Zamiatanie, zamiataniem, ale ludzie bezpardonowo rzucają peta na ziemię.
Jak się nie opanują, to będzie coraz gorzej. :-/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy byłem parę lat temu w Paryżu, w maju, to było pełno śmici, które polewano woda zmywając do rynsztoka. Zamiatane były głównie przez sympatycznych Murzynków. Nigdzie indziej nie widziałem takiej akcji. A teraz jeszcze gorzej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu,już wychodzą! będzie trzeba zamiatać zaspy niedopałków ... :-/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajnie , fajnie, ale jak wszyscy palacze zaczną wychodzić na papierosa na ulicę... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agata - a jeśli to *Przystanek Alaska*? i pomiędzy przystankami setki mil, bez ludzi? Ale owa Alaska to chyba poza RP...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus dla Pauliny i dla Francji. Uwazam, ze palenie powinno byc dozwolone w knajpach, ale w osobnym pomieszczeniu, czyli w tych lokalach, ktore na cos takiego moga sobie pozwolic. Przystanki - absolutnie. Nie chce zeby mi ktokolwiek smrodzil :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plusik za sympatyczne info. Może dz. obyw. W24 włączą się w naciskanie na podobne zwyczaje w Polsce? Najlepiej, aby dzieło podjęli się dz. obyw., którzy... sami palą i właśnie rzucają palenie. Przy okazji - jak akcja z rzucenia nałogu? Ktoś trwa?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.02.2007 10:51

A kiedy w Polsce tak będzie? Ja jestem toleranyjny dla palaczy, ale palacze dla mnie chyba nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.