Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13887 miejsce

68. rocznica "Biłgorajskiego Katynia"

1 lipca br. obchodzono w Biłgoraju 68. rocznicę mordu 65 partyzantów, w tym kobiety, Wandy "Wacek" Wasilewskiej, dokonanego przez hitlerowców w lesie Rapy.

 / Fot. Dariusz BuczekPo bitwie pod Osuchami, 4 lipca 1944 r. hitlerowcy rozstrzelali w lesie na Rapach 65 wziętych do niewoli żołnierzy AK i BCH. Mord żołnierzy polskiego oręża w lesie na Rapach uznany jest za zbrodnię wojenną, nazwano ją „Biłgorajskim Katyniem”, ponieważ wywiezionych do lasu partyzantów zamordowano strzałami w tył głowy. Strzelano zarówno z broni krótkiej, jak i z karabinów maszynowych. Była to jedna z największych tragedii mieszkańców Biłgoraja i regionu w czasie II wojny światowej.

 / Fot. Dariusz BuczekUroczystości 68. rocznicy tego tragicznego wydarzenia rozpoczęły się od rekonstrukcji wydarzeń przy ul. "Wacek" Wasilewskiej. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju, gdzie w uroczystej mszy św. polecano Bożemu Miłosierdziu, dusze poległych córek i synów Polskiej Ziemi. Po mszy uczestnicy udali się pod pomnik, upamiętniający śmierć partyzantów w lesie Rapy.

 / Fot. Dariusz BuczekW dalszej części rocznicowych uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz władz samorządowych i mieszkańcy Biłgoraja. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił kpt. Stanisław Mazur, członek AK.

 / Fot. Dariusz BuczekNa zakończenie obchodów 68. rocznicy mordu partyzantów złożono wieńce i zapalono znicze w imieniu wszystkich uczestników uroczystości. Ostatnim akcentem była druga część rekonstrukcji wydarzeń z początku lipca 1944 roku.

 / Fot. Dariusz BuczekW rekonstrukcji wydarzeń udział wzięła Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. "WIR" z Biłgoraja, Tomaszowski Szwadron im. Pierwszego Pułku Kawalerii Konnej z Tomaszowa Lubelskiego, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów z Rzeszowa i Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gregor" z Puław.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.