Facebook Google+ Twitter

68. rocznica napaści radzieckiej na Polskę

17 września to kolejna ważna data w dziejach Polski. W związku z rocznicą agresji ZSRR na Polskę w Łodzi odbyły się uroczystości.

Odznaczenia, którymi zostali uhonorowani kombatanci. / Fot. Mateusz TrzuskowskiUroczystości rozpoczęły się w Urzędzie Wojewódzkim wręczeniem Krzyży Zesłańców Sybiru. Jest to odznaczenie, ustalone przez Prezydenta RP, które wręczyła 17 osobom wojewoda łódzki Helena Pietraszkiewicz.

Po uroczystościach w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi obchody przeniosły się na łódzki cmentarz "Zarzew" gdzie znajduje się symboliczny grób osób poległych i wywiezionych na wschód. Odznaczenia, którymi zostali uhonorowani kombatanci. / Fot. Mateusz Trzuskowski

Kolejnym punktem obchodów była msza święta w Bazylice Archikatedralnej na placu Jana Pawła II. Na mszy obecni byli: wiceprezydent miasta Łodzi Włodzimierz Tomaszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Maciej Grubski, wojewoda łódzki Helena Pietraszkiewicz, kombatanci oraz delegacje szkół i poczty sztandarowe miedzy innymi prezydenta miasta Łodzi, Rady Miejskiej, Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

Odsłonięcie tablicy z nazwą placu. / Fot. Krzysztof DudekNastępnym punktem uroczystości był plac przed kościołem Matki Boskiej Zwycięskiej na ul. Łąkowej, który od tej pory nosi nazwę Plac Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Nazwę nadała Rada Miejska w Łodzi. Tablicę z Nazwą ulicy odsłonił przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Grubski wraz z przewodniczącym Związku Sybiraków w Łodzi.Sztandary podczas mszy świętej / Fot. Krzysztof Dudek

W uroczystości na ulicy Łąkowej wzięły udział: Orkiestra MPK, kompania honorowa Wojska Polskiego z Leźnicy Wielkiej i kompania honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem ofiar Katynia.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

(+) - za pamięć

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2007 08:44

Za tekst bo ja bym tego nie napisal :) i foty+++

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba radzieckiej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysiu ostatnie zdjęcie poprostu świetne! Pozdrawiam (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.