Facebook Google+ Twitter

68. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych

Narodowe Siły Zbrojne były konspiracyjną organizacją wojskową, obozu narodowego. Działały w okresie II wojny światowej (od 1942 roku) i po jej zakończeniu. Dzisiaj przypada rocznica powstania organizacji.

Wpinka Narodowych Sił Zbrojnych Plik NSZ wpinka.jpg znajduje się w Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów. Zgodnie z art. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631) nie st / Fot. ToporyNarodowe Siły Zbrojne były po Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich największą formacją polityczno-wojskową. Według różnych szacunków historyków, organizacja ta liczyła od 80 do 100 tysięcy żołnierzy.

Powstanie organizacjiNSZ powstał 20 września 1942 roku, kiedy to formalnie został wydany rozkaz pierwszego komendanta organizacji, pułkownika Ignacego Oziewicza. Polityczne zwierzchnictwo nad NSZ sprawowała Grupa "Szańca", która utworzyła również Służbę Cywilną Narodu (podziemny zalążek cywilnej administracji państwowej). Struktura organizacyjna NSZ obejmowała 6 inspektoratów, te zaś dzieliły się na okręgi (w liczbie 17) i obwody (niektóre z nich dzieliły się na podokręgi). Najmniejszymi komórkami terenowymi były powiaty i placówki.

Główne ideeGłówne założenia ideowe zostały opisane w "Deklaracji Narodowych Sił Zbrojnych". Organizacja postulowała: niepodległość Polski, jej odbudowę z granicą wschodnią sprzed 1939 roku. Granica zachodnia miała się opierać o dwie rzeki - Odrę i Nysę Łużycką. NSZ chciały także przebudowy systemu sprawowania władzy. Miała ona polegać na wzmocnieniu prerogatyw prezydenta i senatu, decentralizacji organów administracji. Wzmocnieniony miał zostać samorząd, a także pozycji rodziny w społeczeństwie. Edukacja miała się odbywać w oparciu o katolickie wartości etyczne.

Stosunek Narodowych Sił Zbrojnych do hitlerowskich Niemiec, sowieckiej Rosji i podziemiaNarodowe Siły Zbrojne występowały zarówno przeciwko hitlerowskim Niemcom, jak też sowieckiej Rosji. Organizacja była zarazem przeciwko idei AK, zorganizowania powszechnego powstania antyniemieckiego. Jednocześnie uznawała Polski Rząd na uchodźstwie z siedzibą w Londynie.

Narodowe Siły Zbrojne a partyzantka komunistycznaW lipcu 1943 roku niektóre oddziały NSZ na własną rękę podjęły walki z Gwardią Ludową. Strategia stosowana przez ZSRR polegała na działaniach obliczonych na sianie chaosu i dezorganizowanie życia ludności. Pierwszy przypadek likwidacji oddziału GL miał miejsce 22 lipca 1943 r. na Kielecczyźnie, a kolejna podobna akcja miała miejsce na Lubelszczyźnie. Później działania przeciwko komunistom zostały zawieszone i wznowione dopiero latem 1944 roku.

Stosunki z NiemcamiPo klęsce armii niemieckiej pod Stalingradem i Kurskiem oraz w obawie przed nadciągającą Armią Czerwoną, w drugiej połowie 1943 roku. niektóre oddziały partyzanckie NSZ zaczęły zawierać z niemieckimi władzami policyjnymi lub wojskowymi taktyczne porozumienia o charakterze lokalnym. Doszło do nich na terenie okręgów: kieleckiego i lubelskiego. Doprowadziło to do wydania rozkazu zabraniającego utrzymywania jakichkolwiek kontaktów z Niemcami. Od lata 1944 r. – wobec zajmowania ziem polskich przez Armię Czerwoną – kontakty z Niemcami, zarówno taktyczne, jak też wywiadowcze bardziej się ożywiły.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Robert
  • Robert
  • 12.12.2010 17:53

Jak najwięcej takich artykułów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W rzeczy samej, ten pełen wzajemnych sprzeczności stosunek NSZ do hitlerowskich Niemiec, Sowietów i AK -> spowodował całkowite wypaczenie obrazu idei tej organizacji zbrojnej.
z jednej strony : Często członkowie NSZ utożsamiali Żydów z komunistami traktując ich, jako wrogów na równi z Niemcami.
a z drugiej : 1943 taktyczne porozumienia z Niemcami i w 1944 kontakty z Niemcami, zarówno taktyczne, jak też wywiadowcze bardziej się ożywiły.
Inaczej mówiąc: wróg wrogiem pogania, ale wróg wrogowi nie równy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mariuszu, bardzo dziękuję :)
Jako historyk z wykształcenia staram się pamiętać o ważnych rocznicach.
Pozdrawiam serdecznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mi się podoba powyższy artykuł. Po pierwsze jest obiektywny, dziś, gdy informacje powszechnie rozpowszechniane o NSZ są niesprawiedliwe i tendencyjne (np. że to "banda antysemitów i zdrajców"). A po drugie, w ogóle poruszanie tematu NSZ jest aktualnie ważne, gdyż formacja ta jest pomijana w mediach i opracowaniach (począwszy od podręczników do historii). Mało ludzi dziś oddaje hołd członkom NSZ, którzy poświęcali własne życie dla ojczyzny, na piedestale postawiono dziś tylko AK. Pamięć o NSZ utrzymuje zespół muzyczny Bubel band: http://www.youtube.com/watch?v=rWN8K_3ztac&NR=1 ; http://www.youtube.com/watch?v=vQhro_GJFgk ; http://www.youtube.com/watch?v=A-jkmDtKxt8&feature=related ; http://www.youtube.com/watch?v=vQhro_GJFgk&feature=related

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.