Facebook Google+ Twitter

69. rocznica akcji pod Arsenałem. Warszawiacy wspominają bohaterów

Przed gmachem Arsenału przy ul. Długiej w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę akcji pod Arsenałem.

 / Fot. Jakub BoguckiUroczyste obchody 69. rocznicy akcji pod Arsenałem trwają w Warszawie od kilku dni. 21 marca w Muzeum Więzienia Pawiak przy ulicy Dzielnej odbyło się spotkanie upamiętniające akcję, którego gościem była druhna harcmistrzyni Danuta Rossman, łączniczka Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", który brał udział w akcji.

Wczoraj natomiast na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczestnicy 42. Rajdu Arsenał złożyli wieńce, po czym przedefilowali warszawskimi ulicami pod gmach Arsenału, gdzie odbył się uroczysty apel harcerski.

Dzisiaj pod pomnikiem upamiętniającym bohaterską akcję Szarych Szeregów odbył się Apel Poległych z udziałem kombatantów oraz rodzin uczestników akcji pod Arsenałem.

- Z wojskowego punktu widzenia Akcja pod Arsenałem została przeprowadzona wzorowo, mimo że uwolnienie Janka Bytnara było przyczyną śmierci wielu jego kolegów - powiedział Wojciech Woliński, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów. - Jednak taka była cena wolności.

26 marca 1943 roku na skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Długiej w Warszawie grupa Szarych Szeregów odbiła z rąk hitlerowców 26 więźniów przewożonych specjalną karetką więzienną z siedziby Gestapo w alei Szucha do więzienia Pawiak przy ulicy Dzielnej. Wśród uratowanych był Jan Bytnar, ps. "Rudy", który został aresztowany przez Niemców kilka dni wcześniej. W wyniku ran zadanych podczas tortur w niemieckiej niewoli, Bytnar zmarł 30 marca 1943 roku. W wyniku ran odniesionych podczas Akcji zmarli Aleksy Dawidowski, ps. "Alek", oraz Tadeusz Krzyżewicz "Buzdygan".


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Krzysztof Jakubiec
  • Krzysztof Jakubiec
  • 30.03.2012 20:39

Dwie poprawki do tekstu. Pierwsza: Tadeusz Zawadzki nie tylko był uczestnikiem ale był inicjatorem i DOWODZIŁ całością Akcji pod Arsenałem. Taką decyzję podjął hm. Florian Marciniak, ówczesny Naczelnik Szarych Szeregów.
Druga: Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów to Wojciech WOLSKI a nie Woliński. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tova
  • Tova
  • 27.03.2012 18:35

Wielu ludzi wie kim był Rudy i co to była Akcja pod Arsenałem. A kto nie wie i się zainteresuje może sobie sprawdzić w internecie :-)
Ps. Rudy nie pisze się w "", bo nie chodzi o kompanię :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akcja pod Arsenałem niewątpliwie warta przypomnienia ale mam tylko jedną uwagę do autora. Może trzeba było napisać kim był ''Rudy'' i dlaczego przeprowadzono jego odbicie. Sama akcja też wymagałaby szerszego opisu. Piszę o tym bo artykuł ukazał się w Historii a nie wiadomościach lokalnych. Pozdrawiam autora i życzę sukcesów na W24

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.