Facebook Google+ Twitter

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawdź, co przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego

1 sierpnia przypada rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na wszystkich chcących uhonorować poświęcenie powstańców, czeka wiele atrakcji. Sprawdź, co będzie się działo.

 / Fot. Sylwester BraunJuż 15 lipca ruszyła kampania promująca pamięć tego wydarzenia. Na plakatach i innych nośnikach outdoor mieszkańcy Warszawy mogą zobaczyć zwykłych warszawiaków. Idea jest prosta - chodzi o zwrócenie uwagi przechodniów i zainteresowanie ich tematyką historyczną. Jak czytamy na stronie NowyMarketing „Chcielibyśmy zaangażować warszawiaków w akcję społeczną, która będzie polegała na robieniu sobie i swoim bliskim fotografii w koszulkach ze znakiem Kotwicy Walczącej Polski. Za tło plakatów informacyjnych posłużył nam krajobraz współczesnej Warszawy, mówiąc tym samym, że nasze miasto się zmienia, a pamięć o powstaniu pozostaje" - tłumaczył zamysł całej koncepcji autor kampanii, Wojciech Staniewski.

Obszerny program z tej okazji przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Obchody zaczynają się już w czwartek 25 lipca. Na początek organizatorzy serwują nam wernisaż wystawy „Obiektyw Powstańczy”. Będzie można zobaczyć fotografie reporterów Biura Informacji i Propagandy AK z Powstania Warszawskiego. Impreza odbędzie się w unikalnym - powstałym na początku XX wieku Fotoplastikonie Warszawskim przy Al. Jerozolimskich 51.

27 lipca czeka na wszystkich zainteresowanych rodzinna gra miejska, a także premiera książki „Mój tato szczęściarz”. To szczególny zwrot w kierunku najmłodszych fascynatów historii. W trakcie zabawy, uczestniczące w grze rodziny, będą musiały odnaleźć chociaż 6 z 12 miejsc powiązanych z wydarzeniami Powstania Warszawskiego. Jak czytamy na stronie Muzeum PW : „Jak dostać się do wieży pamiętającej początki Warszawy? Jak wśliznąć się do powstańczej piwnicy? (…) Jeśli jesteś tego ciekawy, koniecznie zarejestruj swoją rodzinę na grę miejską”. Ponadto rzeczy, których nie spotkamy nigdzie indziej –m.in. smak prażonych żołędzi. Po zakończeniu gry przewidziano spotkanie z autorką książki „Mój tato szczęściarz” z Joanną Papuzińską. Historia opowiedziane w książce dotyczy jej ojca.

Zwieńczeniem tego dnia będzie koncert zespołu Lao Che, który w 2005 roku zasłynął płytą Powstanie Warszawskie. Od tego czasu kapela jest już w gronie najbardziej liczących się w Polsce. Start imrezy o 21 na scenie w Parku Wolności. Dodatkowo widzowie będą mogli doświadczyć zupełnie nowej rzeczywistości dzięki oprawie wizualnej uzyskanej przy pomocy mappingu architektonicznemu 3d.

28 lipca mieszkańcy Warszawy również nie będą się nudzić. Przy ul. Konopczyńskiego 5/7 odbędzie się punkt 16 teatrzyk „Kukiełki pod barykadą”. Adres został wybrany nieprzypadkowo. Oprócz odtworzenia historii, odbędzie się to dokładnie w tym samym miejscu co 69 lat temu. Wieczór muzyczny „Zakazane piosenki” poprowadzi artysta i komentator Artur Andrus, a swoją obecnością uświetnią ten dzień gwiazdy polskiego kabaretu Kabaret Moralnego Niepokoju oraz wokalistka Katarzyna Groniec. W poniedziałek program zwalnia tempa. Na ten dzień zaplanowano wspólnie z Muzeum Historii Żydów Polskich dyskusję o udziale Żydów w Powstaniu Warszawskim.

Środa, 31 lipca jest dniem spotkania Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim i Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Dla zainteresowanych malarstwem patriotyczno – historycznym czeka inauguracja wystawy "Powstanie Warszawskie w malarstwie Jana Chrzana". Malarz był czynnym uczestnikiem Powstania. Niewiele prac ocalało. W kolekcji znajdziemy wiele obrazów olejnych i tempery. Wstęp w cenie biletu, w Sali pod Liberatorem” w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie na Placu Krasińskich odbędzie się Apel Poległych.

Dzień 1 sierpnia to godzina „W” o 17. Poza uroczystościami państwowymi Muzeum zaprasza na „wspólne śpiewanie”. Koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" rozpocznie się o 20 na Placu Zamkowym. Wydarzeniem kulturalnym będzie premiera spektaklu teatralnego Marcina Cecko „Kamienne niebo zamiast gwiazd”. Inspiracją jest powieść Jerzego Krzysztonia „Kamienne niebo”. Przedstawia ona powstanie z perspektywy cywilów ukrywających się w piwnicach. Ta koprodukcja z Nowym teatrem wykorzystuje nowe techniki wizualne i wprowadza nową jakość w przedstawianiu zdarzeń historycznych. Właśnie to zachęciło pokolenie młodych aktorów do wzięcia udziału w przedsięwzięciu m.in. Justynę Wasilewską, Krzysztofa Zarzeckiego i Agnieszka Żulewską. Na premierę konieczne są zaproszenia. Przedstawienie odbędzie się także w kolejnych dniach - 2, 3, 4 i 5 sierpnia.

W sobotę 3 sierpnia o godz. 15 odbędzie się kolejna gra miejska. Tym razem z aparatami fotograficznymi – „„Twoja klisza z Powstania”. By wziąć udział konieczna jest rejestracja www.klisza.1944.pl. Uczestnicy poznają historię przedwojennego Mokotowa. Dla fanów aktywnego wypoczynku przewidziano imprezę „Masa Powstańcza”. Szlakiem wiślanej przeprawy i patroli będzie można przejechać rowerem. Tu również konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Na kolejny dzień zaplanowano edukację dla całej rodziny – z dziećmi już od 5 roku życia. Spotkanie „Szukamy bohaterów’ odbędzie się w Parku Wolności. Dzień zakończy msza w tym samym miejscu o godz.18.

Obchody zakończy odsłonięcie Monumentu Pamięci Filmowców, Członków Wydziału Propagandy Referatu Filmowego BIP KG AK, realizatorów kronik filmowych Powstania Warszawskiego - "Warszawa Walczy". Ten bogaty i obfity a w trakcie program to jeszcze nie wszystko.

Od 14 lipca przez trzy kolejne niedziele do 3 sierpnia można spacerować śladami Powstania Warszawskiego. Warszawiacy często nieświadomi są, że w trakcie swoich podróży do pracy czy ze szkoły, mijają wiele świadków historii. W poznaniu ich pomogą najwięksi pasjonaci tego wydarzenia. Jak czytamy na stronie w czasie cyklu Spacerów Śladami Powstania Warszawskiego „będą oprowadzać grupy chętnych po Starówce, Śródmieściu Północnym, Woli i Ochocie”. Miejsca zbiórki są podane na stronie .

Nie można także zapominać o innym wydarzeniu. Obchody Powstania Warszawskiego to także „Bieg Powstania Warszawskiego”. 27 lipca 2013 ruszy XXIII edycja. Impreza organizowana jest w ramach cyklu „ Zabiegaj o pamięć”. Uczestnicy mogą pobiec na dystansie 5 lub 10km. Trasa zaprezentowana na stronie wosiru przebiega ulicami: . Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskiego Przedmieścia i Karowej, następnie do Wybrzeża Gdańskiego i ul. Sanguszki do Konwiktorskiej. Cała akcja przebiega w oprawie zniczy i ciszy, by uczcić pamięć Powstania. Ze względu na duże zainteresowanie zapisy zostały już zamknięte. Można spróbować zarejestrować się na listę rezerwową.

O Powstaniu Warszawskim pamiętają także internauci. Na Facebooku powstało wydarzenie "Wywieśmy flagi" . Organizatorzy namawiają do wzięcia w niej udziału wszystkich : ” 1 sierpnia przypada rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Chcemy zachęcić wszystkich Polaków, nie tylko mieszkańców stolicy do udekorowania z tej okazji swojego domu biało-czerwoną flagą”. Na stronie czytamy „Chcemy zachęcić Polaków do manifestowania swojego patriotyzmu!”.” Pojawia się sporo głosów o tym, że nie powinniśmy fetować klęski. Celem naszej akcji nie jest ocena zasadności powstania, lecz uhonorowanie zwykłych żołnierzy, którzy wykonali rozkaz i dla ojczyzny zerwali się do walki (…). Chwała bohaterom! Wywieśmy flagi!”. Zapisało się już w wydarzeniu ponad 1000 internautów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.