Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24944 miejsce

69. rocznica wysiedleń na Zamojszczyźnie

W Zamościu obchodzono 25 listopada, 69. rocznicę rozpoczęcia niemieckich wysiedleń i pacyfikacji na Zamojszczyźnie. Główna część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu przy ul. Oboźnej, w miejscu, gdzie w latach 1942-1944 mieścił się obóz przejściowy dla wysiedlanej ludności.

Pomnik Ofiar Faszyzmu / Fot. Tadeusz KowalskiUroczystości rozpoczęła msza św. w Kościele św. Michała Archanioła w Zamościu, po której uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Ofiar Faszyzmu przy ul. Oboźnej. Pomnik stoi w miejscu, gdzie od 27.01.1942 r. do 19.01.1944 r. mieścił się obóz przejściowy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny. Więziono w nim 70 tys. ludzi. Kilka tysięcy, głównie dzieci, zginęło bądź zmarło z głodu, zimna i chorób.

Julian Grudzień - prezes zarządu Okręgu Zamość Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów / Fot. Tadeusz KowalskiTa część uroczystości odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Po odegraniu hymnu państwowego, historię wysiedleń ludności Zamojszczyzny przedstawił Julian Grudzień, prezes zarządu Okręgu Zamość, Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Kwiaty składa delegacja miasta - prezydent Zamościa Marcin Zamoyski i szef Straży Miejskiej Wiesław Gramatyka / Fot. Tadeusz KowalskiObozów. Następnie odbył się apel poległych, a po oddaniu salwy przez kompanię honorową 3. Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu, przedstawiciele: władz miasta z przezydentem Marcinem Zamoyskim, licznych organizacji kombatanckich, wojska, policji, szkół i mieszkańców miasta złożyli pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Stanisław Holko - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z oddziałami integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu / Fot. Tadeusz KowalskiTrzecia część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych z oddziałami integracyjnymi nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu. Było to również święto szkoły, która obchodzi 11. rocznicę nadania jej imienia Dzieci Zamojszczyzny. Przemówienie okolicznościowe wygłosił jej dyrektor Stanisław Holko, który m.in. Ślubowanie uczniów klas pierwszych / Fot. Tadeusz Kowalskipowiedział: "pamiętamy i strzeżmy się wszelkich wojen, bo to jak będzie na świecie zależy od nas i przyszłych pokoleń". Później nastąpiło ślubowanie uczniów klas pierwszych o profilu straż graniczna i służba celna. Ceremonię zakończyła część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.