Facebook Google+ Twitter

6. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Bjornstad, Brunborg, Muniak wśród gości

Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy, promujący twórczość kompozytora, odbywa się już po raz 6. W tej edycji gośćmi specjalnymi będą norwescy muzycy Ketil Bjornstad oraz Tore Brunborg. Publiczność usłyszy też premierowy "Komeda Project" w wykonaniu Janusza Muniaka i Pawła Kaczmarczyka.

 / Fot. By Stiopa (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsFestiwal poświęcony twórczości "Chopina polskiego jazzu" jak nazwano Komedę, jest nie tylko okazją do promocji jego muzyki, ale też miejscem spotkań artystów, zainspirowanych jego twórczością. „W Polsce panuje moda na jego muzykę, on sam jest bardzo popularny, traktowany jak dobro narodowe. Sam fakt, że płyty z jego kompozycjami nagrywają Tomasz Stańko czy Leszek Możdżer, jest dowodem na to, że jego muzyka jest wciąż obecna – mówi Gazecie Wyborczej Dionizy Piątkowski. "[…]Nie jestem jednak przekonany, czy [na świecie - red.] funkcjonuje on w wyobraźni jako muzyk jazzowy czy może raczej jako autor muzyki filmowej, jako współpracownik Romana Polańskiego – dodaje autor "Czasu Komedy".

Pierwszego dnia festiwalu, 8 maja, głównym wydarzeniem będzie koncert norweskich muzyków: pianisty Ketila Bjornstada oraz saksofonisty Tore Brunborga. Także na czwartek zapowiedziano projekcję filmów animowanych Mirosława Kijowicza, zrealizowanych do muzyki Komedy w latach 60. XX wieku - „Animacja i Jazz”.

W piątek, 9 maja, widzowie posłuchają premierowego „Komeda Projekt” - Janusza Muniaka i Pawł Kaczmarczyka. Ten koncert organizatorzy promują jako wydarzenie ponadpokoleniowe. weterana polskiego jazzu, jednej z najważniejszych dla tej muzyki postaci z utalentowanym muzykiem młodego pokolenia. Janusza Muniaka nie trzeba przedstawiać miłośnikom jazzu, bo jest jednym z najwybitniejszych polskich jazzmanów, saksofonistą, flecistą, aranżerem i kompozytorem. Jak przypomina jazzforum.com.pl, grał z najwybitniejszymi polskimi jazzmanami, m.in. z Andrzejem Trzaskowskim, Krzysztofem Komedą, Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarosławem Śmietaną oraz z wybitnymi muzykami zagranicznymi, m. in z Charlie'm Venturą i Freddie'm Hubbardem. Z kolei Paweł Kaczmarczyk, pianista, kompozytor jazzowy i aranżer, to jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia.

Na zakończenie piątkowych spotkań wystąpi akordeonowe Motion Trio z trzema kompozycjami Komedy we własnej aranżacji, łączącej jazz z klasyką. Jak pisze jazzforum.com.pl, Motion Trio to ewenement na polskim i światowym rynku muzycznym. Jego członkowie: Janusz Wojtarowicz (założyciel i lider, autor większości kompozycji), Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści, którzy starają się wykorzystywać rozmaite walory akordeonu. Współpracowali z Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Wojciechem Janem A.P. Kaczmarkiem, Jerzym Skolimowskim („Essential Killing”), Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, WDR Rundfunkorchester Köln, Deutsches Filmorchester Babelsberg, Rio de Janeiro Orquestrą do Teatro Municipal.


VI Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
8 i 9 maja 2014
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Lutosławskiego
Warszawa, ul. Modzelewskiego 59
początek koncertów o godz. 19.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.