Facebook Google+ Twitter

6. Festiwal Muzyki Filmowej. Finał w objęciach cyberprzesztreni

Porywające wykonanie ścieżki dźwiękowej do filmu Matrix, pod batutą samego Dona Davisa zakończyło 6. edycję krakowskiego święta muzyki filmowej. Symfoniczne wykonanie na żywo, pozwolił na nowo odkryć kultowy film sci-fi sprzed 14 lat.

Kompozytor Don Davis podczas Mówiąc o kinie przełomu milenium, nie można zapomnieć o kultowej opowieści z Keanu Reevesem w roli głównej. Matrix, dzięki metaforycznej fabule oraz niespotykanych wcześniej efektach specjalnych, szybko porwał serca widzów i zebrał przychylne opinie krytyków. Na zakończenie kolejnej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej, film w reżyserii rodzeństwa Wachowskich powrócił w nieznanej dotąd odsłonie - pokazowi towarzyszyło wykonanie na żywo ścieżki dźwiękowej przez orkiestrę AKUSO, pod batutą Dona Davisa, twórcę kompozycji do Matrixa. Tłumnie zgromadzona publiczność w hali ocynowni ArcelorMittal, z zaciekawieniem śledziła na wielkim ekranie ponownie (bądź po raz pierwszy) zmagania ostatnich ludzi z bezdusznym systemem wszechobecnych maszyn. Muzycy, niczym niezauważalni bohaterowie, wykonali ścieżkę dźwiękową do filmu tak profesjonalnie, że miejscami zapominało się o ich obecności na scenie. Co ciekawe, również osoby niewidome i niedowidzące mogły wsiąść udział w tym wyjątkowym koncercie - wszystko dzięki technice audiodeskrypcji.

Hala ocynowni ArcelorMittal, na terenie krakowskiej huty podczas niedzielnego koncertu w ramach FMF / Fot. Tomasz WiechJak wielu nieprzekonanych dotąd do uniwersalnej historii sci-fi sprzed 14 lat, dało się porwać dzięki niedzielnemu koncertowi, nie wiadomo. Faktem jest, że szósta edycja krakowskiego święta muzyki filmowej przeszła do historii. FMF rozpoczął czwartkowe wykonanie kompozycji do przebojów kina hiszpańskiego jak Porozmawiaj z nią czy Volver, autorstwa Alberto Iglesias, który słuchaj wykonania swojej muzyki z punktu widzenia publiczności. Widzowie mieli okazję poznać bliżej również kompozycje z filmów dokumentalnych Draumalandið oraz Jaskinia zapomnianych snów. W przedostatni dzień festiwalu, wiele muzycznych uniesień dostarczył jubileuszowy koncert radia RMF Classic, w którym udział wzięło 10 światowej sławy kompozytorów filmowych.

Każdego roku FMF dostarcza rodzimej publiczności bliskie spotkania z kinematografią, która bez muzyki zdaje się być zbiorem przypadkowo zebranych ujęć. W najbliższych miesiącach zapewne dowiemy się, co nas czeka podczas kolejnej edycji festiwalu innego niż wszystkie.

Oficjalna strona internetowa 6. Festiwalu Muzyki Filmowej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.