Facebook Google+ Twitter

6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego już za tydzień

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-05-05 18:13

Od 13 do 19 maja w warszawskim kinie Muranów potrwa 6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. W programie znalazły się najlepsze francuskie filmy z ostatnich lat. Większość będzie prezentowana po raz pierwszy.

"Dziennik panny służącej" / Fot. mat. organizatoraTegoroczny program został poświęcony adaptacjom literackim. Widzowie zobaczą najnowszą produkcję mistrza francuskiego kina Françoisa Ozona („8 Kobiet”, „Angel”, „Basen”). Nie zabraknie również filmu „Nowa dziewczyna”, w którym główne role zagrali Romain Duris i znana polskim widzom ze „Sponsoringu” Małgorzaty Szumowskiej Anaïs Demoustier. Film zdobył do tej pory Nagrodę Specjalną na MFF w San Sebastian i dwie nominacje do Cezarów.

W programie jest też nowy film twórcy „3 Serc”, Benoîta Jacquota - „Dziennik panny służącej” - adaptacja słynnej powieści Octave'a Mirbeau z początku XX wieku. W roli głównej wystąpi wschodząca gwiazda francuskiego kina, laureatka Złotej Palmy w Cannes za Życie Adeli. Rozdział 1 i 2 - Lea Seydoux. Ekranizacja powieści Octave'a Mirbeau to odważny zapis doświadczeń młodej pokojówki. Zarówno w książce, jak i na ekranie seksualne perwersje splatają się z wyuzdaniem ocierającym się o patologię i sadyzm.

Widzowie obejrzą także przełożony na język filmowy monodramat Gulillaume'a Gallienne - „Guillame i chłopcy! Kolacja!” - film nagrodzony w 2014 roku pięcioma Cezarami oraz „Markiza Angelika”, reż. Ariel Zeïtoun – adaptacja powieści Anne Golon. Akcja toczy się w XVII wiecznej Francji pełnej miłości, zdrad i intryg.

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu są ekranizacje komiksów. „Kot rabina” to adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara. Akcja filmu toczy się w Algierze w 1920 roku. Film otrzymał w 2012 roku Cezara dla najlepszego filmu animowanego. „Prawda o Lulu”, reż. Solveig Anspach to z kolei ekranizacja komiksu Étienne'a Davodeau. Opowiada o kobiecie, która pod wpływem impulsu robi sobie „wolne” od codzienności, męża i dzieci. Kilka dni nad morzem pozwalają jej odnaleźć kogoś z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie. Ekranizacją komiksu jest również pokazywany podczas 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty „Francuski minister”, reż. Bertrand Tavernier. Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Minister nie chce jednak słuchać młodego urzędnika, a ten szybko uczy się jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami ministra.

Podczas tegorocznego przeglądu nie zapomniano o najmłodszych. "Ernest i Celestyna" / Fot. mat. organizatora
To dla nich jest przeznaczony nominowany do Oscara film „Ernest i Celestyna”, reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar. Wśród niedźwiedzi przyjaźń z myszką nie jest dobrze widziana. A jednak Ernest wielki miś rozrabiaka przyjmie do swojego domu Celestynę, osieroconą myszkę, która postanowiła uciec ze świata gryzoni. Ta dwójka samotników będzie się nawzajem wspierać, a ich przyjaźń zmieni porządek świata…

6 edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego zostala zorganizowana przez Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dzięki za uzupełnienie informacji:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak jeszcze celem uzupełnienia
6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego oprócz Warszawy odbędzie również w miastach:
Katowice, Kino Studyjne Światowid (13 – 17 maja)
Łódź, Kino-Galeria Charlie (15 – 18 maja)
Poznań, Kino Muza (20 – 24 maja)
Szczecin, Kino Pionier (20 – 25 maja)
Wrocław, Kino Nowe Horyzonty (22 – 28 maja)
Zamość, Centrum Kultury Filmowej Stylowy (22 – 28 maja)
Lublin, CK UMCS Chatka Żaka (25 – 31 maja)
Kraków, Kino Pod Baranami (8 – 14 czerwca)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak? Nie wiedziałam. Nawet jeżeli pójdę do kina to i tak nie napiszę recenzji filmu. Nigdy tego nie robiłam i jakby to ująć, nie mam takich "potrzeb emocjonalnych".:) Za to bardzo lubię czytać opinie innych na temat oglądanych "rzeczy". Często wybieram filmy, które zostały pozytywnie zareklamowane na W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przegląd filmów francuskich odbywa sie i w innych miastach Polski, także we Wrocławiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że na W24 przeczytam recenzje filmów:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.