Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6 rad jak nie dać się okraść z tożsamości

Iwona Kuśmierz
Iwona Kuśmierz
Kradzież tożsamości to już nie tylko ciekawy epizod, który może pojawić się w filmie.
Kradzież tożsamości to już nie tylko ciekawy epizod, który może pojawić się w filmie.
Wynajęcie auta i jego kradzież, zakupy na Twój koszt i wzięcie pożyczki… To tylko niektóre rzeczy, jakie mogą Cię spotkać, jeśli w odpowiedni sposób nie zadbasz o swoje dane.

Informacje na Twój temat są cenne, a fałszerstwo tożsamości staje się w Polsce coraz częstszym przestępstwem. Polega ono na celowym używaniu przez oszusta danych osobowych innej osoby (poszkodowanej, okradzionej z tożsamości) – imienia i nazwiska, adresu zameldowania, numeru PESEL, numeru dowodu i innych najczęściej dla osiągnięcia korzyści majątkowych. Wobec podszywania się pod kogoś nie jesteśmy jednak zupełnie bezradni. Możemy chronić swoje dane. Oto kilka rad, dzięki którym zmniejszysz prawdopodobieństwo podszywania się pod Twoją osobę i unikniesz wynikających z tego problemów.

1. Nie skanuj
Imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego, PESEL, data urodzin, imię panieńskie matki – oto lista najważniejszych danych wrażliwych. Wysyłanie zeskanowanego dowodu lub udostępnianie go w Internecie może spowodować, że nasze dane zostaną wykorzystane. Uważaj na oszustów.

2. Pilnuj dokumentów
Noszenie dokumentów w portfelu, w rozpiętej torbie czy plecaku to praktyki w dzisiejszych czasach naprawdę ryzykowne. Uważaj na kieszonkowców. Jeśli jedziesz samochodem nie kładź torby czy plecaka na przednim fotelu, gdyż to co wygodne, często jest też niebezpieczne. Złodziej może wybić szybę, zabrać torbę i uciec.

3. Nie chwal się danymi
Udostępniasz je na własną odpowiedzialność. Nie podawaj ich osobom, których nie znasz, np. podczas rozmów telefonicznych z ankieterami czy osobami, które podają się za kogoś, kim być może nie są. Uważaj na nie szczególnie jeśli bierzesz udział w konkursach, ubiegasz się o pracę lub zakładasz kartę lojalnościową w sklepie – dane udostępnisz, a tak naprawdę nie wiesz w jaki sposób zostaną one wykorzystane…

4. Dowód to nie zastaw
Pamiętaj, że zostawienie dowodu osobistego jako zastaw także może spowodować problemy. Zostawiając jakikolwiek dokument nie wiemy przecież czy informacje na nim zawarte nie zostaną wykorzystane. Osoby pracujące na basenach, w muzeach, wypożyczalniach sprzętu sportowego czy bibliotekach nie mają prawa zatrzymywać Twojego dowodu.

5. Uważaj na maile
Zdarza się, że oszuści internetowi podrabiają strony banków albo portali aukcyjnych. Rozsyłają też maile wraz z załącznikami lub linkami do takich stron. W treści maila może być informacja o tym, że rzekomo należy się zalogować, aby nie utracić konta. Wykonanie tej czynności może spowodować utratę danych.

6. Niszcz co niepotrzebne
Wrażliwe dane osobowe mogą znajdować się m.in. na starych fakturach (szczególnie jeśli prowadzisz firmę). Stare faktury, rachunki i innego rodzaju dokumenty należy niszczyć tak, aby żadna osoba nie miała już potem możliwości odtworzenia informacji, na nich uwzględnionych. Podobną zasadę wprowadź w stosunku do korespondencji. Pamiętaj, że wrzucenie starych listów i dokumentów do kosza na śmieci nie daje pewności, że nikt ich nie przeczyta i nie wykorzysta.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto