Facebook Google+ Twitter

6. rocznica śmierci papieża Polaka. Naukowcy Janowi Pawłowi II

Jest wiele sposobów, by uczcić Jana Pawła II. W Elblągu cztery wyższe uczelnie po raz szósty zorganizowały Międzyuczelnianą Konferencję Naukową z cyklu „Inspiracje Jana Pawła II dla współczesności”.

Ks. prof. dr hab. Marian Machinek podczas elbląskiej konferencji zdradzał tajniki manipulacji w dyskusji bioetycznej. / Fot. Grażyna WosińskaTegoroczne spotkanie zatytułowane „Ekologia świadomości” odbyło się 31 marca w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Wystąpiło z referatami czterech naukowców z Elbląga i jeden z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Tylko z szacunkiem


UWM reprezentował ks. prof. dr hab. Marian Machinek.
- Jednym z postulatów „ekologii świadomości” byłoby ujawnianie ukrytych w niektórych słowach intencji światopoglądowych – wyjaśniał prof. Machinek. - Lansuje się nowe pojęcia nie tyle opisujące, ale wartościujące. Przykładem jest używanie słów "jajo płodowe" w stosunku do wczesnych faz zarodka rozwijającego się w łonie matki. Sugeruje się, że nie mamy do czynienia z człowiekiem, więc nie przysługuje mu prawo do życia. Zamiast "aborcja" mówi się terminacja ciąży – dodaje.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyProf. Machinek podkreślał, że w badaniach naukowych ważna jest nie tylko rzetelność i prawdomówność, ale szacunek dla drugiego człowieka. - Bez tego nie jest możliwa żadna debata – przekonywał.

Reklama i ekologia


Podczas konferencji referaty wygłosili także: ks. dr Stefan Ewertowski o ekologii umysłu, prof. dr hab. Krzysztof Kalka o zagrożeniach we współczesnej kulturze intelektualnej, dr Michał Makowski o wpływie telewizyjnej reklamy na społeczeństwo oraz dr Wojciech Zieliński o ekologii świadomości w mikroskali moralnej.

Spotkanie prowadzili ks. dr hab. Jacek Neumann z „Jańskiego” i ks. dr Andrzej Kilanowski z elbląskiego seminarium.

Organizatorami konferencji byli:
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu i Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego Wydział Zamiejscowy w Elblągu.

Patronat honorowy objęli: Jan Styrna biskup elbląski, Marian Podziewski wojewoda Warmińsko-Mazurski, Jacek Protas marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.