Facebook Google+ Twitter

6 stycznia dniem wolnym od pracy?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-01 16:05

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało list do marszałka Sejmu w związku ze zbliżającą się debatą dotyczącą przywrócenia Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy.

Biskupi wyrażają w piśmie do Bronisława Komorowskiego nadzieję, że inicjatywa ta znajdzie akceptację w parlamencie.

Pismo sygnowali przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, jego zastępca arcybiskup Stanisław Gądecki oraz sekretarz generalny Episkopatu - biskup Stanisław Budzik. Przypominają oni, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest obchodzona jako dzień wolny od pracy w wielu krajach Europy i świata, w tym protestanckich.

Do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku także w Polsce był to dzień wolny od pracy. Zmieniły to władze komunistyczne - w ramach walki z Kościołem i tradycją chrześcijańską. Biskupi podkreślają, że w ostatnich latach Kościół w Polsce przeniósł na niedzielę względnie obniżył rangę liturgiczną kilku zniesionych w ten sposób świąt, by nie prowadzić do konfliktu sumienia u ludzi wierzących, zobowiązanych do pracy w dzień świąteczny.

Biskupi wyjaśniają jednocześnie, że nie uczyniono tego w odniesieniu do Święta Trzech Króli ze względu na wyjątkową wagę tej uroczystości oraz uniwersalne przesłanie, jakie jest jej treścią: objawienie Chrystusa wszystkim narodom i kulturom.

Uroczystość Objawienia Pańskiego w Polsce jest obecnie jedynym obowiązującym świętem kościelnym, które nie jest dniem wolnym od pracy. Przywrócenie tego święta miałoby także znaczenie ekumeniczne: w tym dniu Kościoły Wschodnie rozpoczynają obchody Świąt Bożego Narodzenia.
Postulat przywrócenia Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy został zgłoszony 15 stycznia podczas spotkania prezydentów i burmistrzów miast papieskich w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

angelika zygmunt
  • angelika zygmunt
  • 11.11.2010 14:51

kurwa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.