Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11482 miejsce

6 stycznia Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-01-04 16:41

W święto Objawienia Pańskiego Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami stolicy i uda się do Stajenki, aby pokłonić się nowo-narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

 / Fot. James Tissot [Public domain], via Wikimedia Commons Symbolem święta Objawienia Pańskiego zwanego również świętem Trzech Króli jest historia opisana w Ewangelii św Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi:
"Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon (...) A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę..."

Przybycie Trzech Mędrców do Betlejem jest symbolem spotkania wszystkich ludzi z Jezusem Chrystusem. Organizatorzy wydarzenia zapraszają do udziału wszystkich, bez względu na wyznanie i przekonania. (...) Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki! - powiedział Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli.

Oto szczegółowy program tego wydarzenia w Warszawie:
godz. 11.00 – występy dzieci reprezentujące szkoły organizujące Orszak Trzech Króli, na pl. Zamkowym, ruszają sceny przedstawiające wydarzenia opisane w Ewangelii: „Dwór Heroda”, „Gospoda” – na Krakowskim Przedmieściu oraz „Szałas Pasterzy” na pl. Piłsudskiego;
godz. 11.20 – „Edykt Cezara Augusta”. Posłaniec Cezara Augusta w towarzystwie Rzymskiego Legionu przynosi Kwiryniuszowi edykt o spisie ludności. W drogę do Betlejem udaje się brzemienna Maryja pod opieką Józefa (...) Po drodze trafią do „Gospody”.
godz. 11.40 – Ruszają sceny diabelskie: „Diabelskie Igraszki”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami” na Krakowskim Przedmieściu oraz „Brama do Nieba” i „Stajenka” na pl. Piłsudskiego
godz. 12.00 - modlitwa „Anioł Pański” pod przewodnictwem metropolity warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza. Plac Zamkowy.
godz. 12.10 – wyrusza Orszak Trzech Króli z Placu Zamkowego. Za Gwiazdą, prowadzeni przez Pasterza – arcybiskupa Kazimierza Nycza, Baltazar VII, Melchior VII i Kacper VII wraz ze swoimi orszakami dwórek, wojowników i rycerzy udadzą się w poszukiwaniu Nowonarodzonego Dzieciątka. (...) Orszak dotrze do Stajenki znajdującej się na Placu Piłsudskiego.
godz.13.15 – Po odczytaniu Ewangelii wszyscy pokłonią się Dzieciątku.
do ok. godz. 15.00 - Wspólne kolędowanie, przy koncercie zespołu „Woda Życia”.
godz. 16.000 - 19.00 - Międzynarodowy Koncert Kolęd, na scenie na Placu Zamkowym.

Orszaki Trzech Króli odbywają się i w innych miastach np. w Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie czy Wrocławiu.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To jest święto czwartego króla, Kropiwnickiego, który nie załapał się na rozliczenie kosztów "służbowych" wycieczek po całym świecie a do wystąpień publicznych nie musiał mieć konsultanta; albowiem ten wielki człowiek przemawiał najczystszą polszczyzną np. czyli "gdzie masz ch...u czapkę"?
http://tematy.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/wiadomosci/jerzego+kropiwnickiego
"...Wyliczono, że podczas dwóch kadencji ponad rok prezydent spędził za granicą. Odbył ponad 170 podróży."...
link
...Jedyną pozycją w budżecie biura promocji, która w przyszłym roku ulegnie zwiększeniu to... wyjazdy zagraniczne (służbowe). Dzieje się tak z resztą co roku: 2007 r. - 720 tys. zł, 2008 - 765 tys. zł, 2009 - 860 tys.
zł, 2010 - 1 mln zł!

Express Ilustrowany 2009-10-13,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.