Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6 stycznia Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy

Ewa Bo
Ewa Bo
James Tissot [Public domain], via Wikimedia Commons
W święto Objawienia Pańskiego Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami stolicy i uda się do Stajenki, aby pokłonić się nowo-narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

Symbolem święta Objawienia Pańskiego zwanego również świętem Trzech Króli jest historia opisana w Ewangelii św Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi:
"Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon (...) A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę..."

Przybycie Trzech Mędrców do Betlejem jest symbolem spotkania wszystkich ludzi z Jezusem Chrystusem. Organizatorzy wydarzenia zapraszają do udziału wszystkich, bez względu na wyznanie i przekonania. (...) Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki! - powiedział Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli.

Oto szczegółowy program tego wydarzenia w Warszawie:
godz. 11.00 – występy dzieci reprezentujące szkoły organizujące Orszak Trzech Króli, na pl. Zamkowym, ruszają sceny przedstawiające wydarzenia opisane w Ewangelii: „Dwór Heroda”, „Gospoda” – na Krakowskim Przedmieściu oraz „Szałas Pasterzy” na pl. Piłsudskiego;
godz. 11.20 – „Edykt Cezara Augusta”. Posłaniec Cezara Augusta w towarzystwie Rzymskiego Legionu przynosi Kwiryniuszowi edykt o spisie ludności. W drogę do Betlejem udaje się brzemienna Maryja pod opieką Józefa (...) Po drodze trafią do „Gospody”.
godz. 11.40 – Ruszają sceny diabelskie: „Diabelskie Igraszki”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami” na Krakowskim Przedmieściu oraz „Brama do Nieba” i „Stajenka” na pl. Piłsudskiego
godz. 12.00 - modlitwa „Anioł Pański” pod przewodnictwem metropolity warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza. Plac Zamkowy.
godz. 12.10 – wyrusza Orszak Trzech Króli z Placu Zamkowego. Za Gwiazdą, prowadzeni przez Pasterza – arcybiskupa Kazimierza Nycza, Baltazar VII, Melchior VII i Kacper VII wraz ze swoimi orszakami dwórek, wojowników i rycerzy udadzą się w poszukiwaniu Nowonarodzonego Dzieciątka. (...) Orszak dotrze do Stajenki znajdującej się na Placu Piłsudskiego.
godz.13.15 – Po odczytaniu Ewangelii wszyscy pokłonią się Dzieciątku.
do ok. godz. 15.00 - Wspólne kolędowanie, przy koncercie zespołu „Woda Życia”.
godz. 16.000 - 19.00 - Międzynarodowy Koncert Kolęd, na scenie na Placu Zamkowym.

Orszaki Trzech Króli odbywają się i w innych miastach np. w Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie czy Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto