Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6773 miejsce

6 stycznia - święto Trzech Króli

Trzech Króli, to i chrześcijańskie święto obchodzone 6 stycznia na cześć trzech wschodnich mędrców przybyłych do Betlejem ,aby oddać pokłony Jezusowi.

Trzej królowie to mędrcy (nazywani także magami) ze wschodu wspomniani już w Starym Testamencie. Według Ewangelii Świętego Mateusza, było to trzech mężczyzn przybyłych do Jerozolimy w poszukiwaniu króla, o którym powiedziała im przepowiednia.

Mt 2,1-12 "Biblia Tysiąclecia"
"1 Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy 2 i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon. 3 Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. 4 Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. 5 Ci mu odpowiedzieli: W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok: 6 A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela. 7 Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. 8 A kierując ich do Betlejem, rzekł: Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon . 9 Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. 10 Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. 11 Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. 12 A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny".

Rokrocznie w Święto Trzech Króli księża odwiedzają parafian chodząc z kolędą, po odwiedzinach, specjalnie do tego celu poświęconą kredą, pisze się na drzwiach litery K+M+B (od imion mędrców: Kacper, Melchior i Baltazar). W tym dniu odprawia się też specjalną mszę. Ponieważ jest to, wg. Kodeksu Prawa Kanonicznego jedno ze świąt nakazanych, katolicy zobligowani są do uczestniczenia we mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. W tym dniu podczas uroczystej mszy święcona jest mirra, kadzidło i złoto. Imiona Trzech Króli czyli Kacper, Melchior i Baltazar zostały nadane dopiero w średniowieczu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

To powstrzymywanie się od prac niekoniecznych jest wyraźnym wpływem judaizmu. Nb. ułatwiło niegdyś zdobycie Jerozolimy rzmskiemu wodzowi Pompejuszowi Wielkiemu (żydzi byli radykalni i uchylali się od wszelkich prac w szabas). Jak widać Bóg raczej ukarał żydów za przestrzeganie praw zupełnie nieżyciowych i nikomu niepotrzebnych. Dostali się oni bowiem pod panowanie pogan, a w późniejszym okresie przestało w ogóle istnieć ich państwo. Swoistym zwycięstwem pokonanej Judei nad Rzymem było zwycięstwo propagandy młodojudaizmu (Szaweł vel Paweł z Tarsu), czyli chrześcijaństwa, które przyniosło kres wspaniałej cywilizacji grecko-rzymskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam serdecznie

Bardzo chciałbym napisać, że powyższy tekst to ``dobry tekst``, ale wybaczcie, nie mogę. Ewangelista Mateusz, jak już tutaj było wspomniane, mówi o mędrcach ze wschodu, którzy Małemu Panu Jezusowi ofiarowali dary: złoto, kadzidło i mirrę. Czasami też spotkać można wiadomość, że byli to magowie, co całkowicie potwierdza greka. Nasz język, niestety określa magów jako wyłącznie czarowników, czy szalbierzy. W istocie na Bliskim Wschodzie słowo to może być również określeniem pozytywnym, np. mędrzec.
Ilu ich było? Tego Pismo Święte nie Podaje, a ofiarowane trzy dary nie są mocną przesłanką na to, by sądzić, że było ich trzech, lecz nie można też takiej możliwości całkowicie wykluczyć.
Jak zwykle kościół katolicki w tym miejscu musiał ubarwić zapis Biblijny, dodając nieznajomym mędrcom imiona: Kacper, Melchior i Baltazar i dodał im również królewskie korony i buławy.

Często w młodości pisałem na drzwiach domu nieprawdziwe inicjały K+M+B. Dzisiaj papieże znaleźli sposób na kłamstwo, które głosili przez wieki i tłumaczą dość często, że K+M+B to znaczy "Christus Mansionem Benedicat", co znaczy: "Niech Chrystus błogosławi ten dom".

To dziwne! Następna pogańska nauka katolicka.Ty razem mówiąca o TRZECH KRÓLACH.
W Słowniku Nowego Testamentu Xaviera Leona-Dufour SJ, przetłumaczonym przez biskupa Kazimierza Romaniuka, pod Hasłem ``Magowie``, na str. 380, czytamy:

``gr. magos. (…) Magowie o których mówi Mateusz, są to mędrcy (…); NIE MOŻNA JEDNAK POWIEDZIEĆ, ŻE BYLI KRÓLAMI, ALBO, ŻE BYŁO ICH TRZECH.``

Tak oto historia buław, peleryn i koron, historia przedstawień na lekcjach religii i w kościołach okazała się szalbierstwem, owym ``magos`` w negatywnym znaczeniu, a oszustami w tej materii są papieże.
Pozdrawiam serdecznie i proponuję Wam, katolicy sprawdzać nauki papieży z Naukami Mojego Pana i Boga, Jezusa Chrystusa, ponieważ wiele Waszych nauk posiada podłoże czysto pogańskie.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za przypomnienie (co niektórym).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się . I nigdzie w Piśmie Świętym nie znajdziemy liczby trzech mędrców ... To jest tylko i wyłącznie wymysł Kościoła Rzymsko-katolickiego ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.01.2008 14:44

Mała uwaga: o ile wiem św. Mateusz nie wspomina ilu było mędrców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ pozdrawiam dobry tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.