Facebook Google+ Twitter

6 tys. lokali wyborczych przystosowano dla niepełnosprawnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-07 09:28

W udziale w wyborach do Parlamentu Europejskiego mniejsze niż zwykle problemy będą mieć niepełnosprawni. Dzięki współpracy Państwowej Komisji Wyborczej oraz środowisk osób niepełnosprawnych została zwiększona o tysiąc liczba lokali przygotowanych do ich przyjęcia.

W sumie w całym kraju takich lokali jest 6 228. Przewodniczący PKW Ferdynand Rymarz podkreśla, że przed wyborami istniała szansa przepisywania się do obwodów, w których lokale przystosowane są do przyjęcia niepełnosprawnych wyborców.

Ferdynand Rymarz przypomina, że niepełnosprawnym w głosowaniu mogą pomagać osoby trzecie - może to być członek rodziny, przyjaciel a nawet osoba obca. Nie mogą niepełnosprawnym pomagać członkowie komisji wyborczych oraz mężowie zaufania poszczególnych komitetów wyborczych.

Przewodniczący PKW wyjaśnia też, że w przypadku niewidzących osoba wybrana do pomocy pełni szczególną rolę osoby zaufanej, która wypełnia technicznie wolę niewidzącego. Ta pomoc jest wyjątkiem od zasady tajności.

Lokale wyborcze otwarte będą do 22, najdłużej w Unii Europejskiej. W sumie w wyborach może wziąć udział 30 714 800 Polaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.