Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6 września prezydent przeczyta "Trylogię" w warszawskim Ogrodzie Saskim

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Kadr promocyjnego nagrania
Kadr promocyjnego nagrania
Para prezydencka zainauguruje Narodowe Czytanie „Trylogii” w Warszawie w Ogrodzie Saskim o godz. 12. 00. W akcji czytania "Potopu" wezmą udział znani aktorzy i twórcy kultury.

W trzeciej edycji Narodowego Czytania w setkach miejscowości odbędą się spotkania skupione na lekturze „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.

W akcję, jak co roku zaangażowały się liczne ośrodki z setek miejscowości w całym kraju i zagranicą. Publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza odbędzie się w całej Polsce 6 września 2014 roku. Pełna lista uczestników znajduje się na oficjalnej stronie Prezydenta RP - www.prezydent.pl

Inicjator projektu Prezydent RP Bronisław Komorowski rozpocznie Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie o godz. 12.00. W spotkaniu wezmą udział znani polscy aktorzy, którzy przeczytają „Potop” – najbardziej znaną część „Trylogii”. Wstęp wolny.

W promocyjnej zapowiedzi Narodowego Czytania "Potopu" dochodzą do głosu echa powszechnej poczytności "Trylogii". Wiadomo z licznych świadectw, że zaczytywanie się w "Ogniem i mieczem", Potopie" i "Panu Wołodyjowskim" było stałym elementem życiorysu wielu osób. Pisał na łamach "Kraju" w 1899 r. Czesław Jankowski: "Zachęcać ogół do zapoznawania się z powieściami twórcy "Ogniem i mieczem"? A któż u nas, już choćby tylko dbający o nazwę mniej lub więcej wykształconego człowieka, nie czytał po kolei wszystkiego, co wyszło spod pióra Sienkiewicza! Kędyż nie dotarły pisma tego czarodzieja! Poszły aż w samą głąb najdalszą społeczeństwa naszego, tam nawet, gdzie nie zdołał zagościć jeszcze Mickiewicz, a dokąd swojego czasu utorował drogę Kraszewski". Sytuacja czytelnicza zmieniać się zaczęła dopiero po upływie wieku, ale nadal twórczość Sienkiewicza zdobywa miłośników.

Centralne spotkanie Narodowe Czytanie odbędzie się w miejscu, w którym Henryk Sienkiewicz bywał często w początkach swej kariery dziennikarskiej i pisarskiej, czego ślad zostawił w swych felietonach oraz na kartach noweli "Ta trzecia". W Ogrodzie Saskim, na werandzie cukierni Lessla co dnia zbierali się gromadnie dziennikarze, aby omówić bieżące sprawy i wypić ulubiony wówczas napój - mazagran. Reminiscencje autobiograficzne tych spotkań i przeżyć skreślone piórem wnikliwego obserwatora ówczesnego życia warszawskiego - Litwosa stanowić mogą ciekawe uzupełnienie dla uczestników tegorocznego spotkania w ogrodzie stolicy. W centrum ich uwagi będą jednak obrazy malowane słowami na kartach "Potopu".

Czytaj także: Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza 6 września 2014 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto