Facebook Google+ Twitter

6-latek, który zjadł muchomora sromotnikowego, już po operacji

Chłopiec, który czekał na przeszczep wątroby po zjedzeniu muchomora sromotnikowego, jest już po operacji. "Stan sześciolatka jest "nie do końca dobry" - mówi dr Elżbieta Pietraszek-Jezierska, kierownik oddziału pooperacyjnego w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu w rozmowie z Wirtualną Polską.

muchomor sromotnikowy / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Amanita_phalloides_adult.jpgChłopiec zjadł trujące grzyby w zeszłą niedzielę. Trafił do szpitala dopiero 3 doby po zatruciu. Jak podaje TVN 24: 6-latkowi grzyby podali rodzice, którzy byli przekonani, że nie są trujące.

Już po operacji

"Ponad osiem godzin trwała w Centrum Zdrowia Dziecka transplantacja wątroby u sześcioletniego Tomka, zatrutego muchomorem sromotnikowym. - Operacja przebiegła bez komplikacji, dziecko zniosło ją dobrze" - powiedział rzecznik Centrum, Paweł Trzciński dla serwisu Wirtualna Polska.

6-latek został poddany śpiączce farmakologicznej, co jest konieczne po przeprowadzeniu takiej operacji. - "Dziecko wymaga również wspomagania czynności nerek. W skrócie można powiedzieć, że jest dializowane" - powiedziała przedstawicielka CZD.

Co dalej z Tomkiem?

Lekarze cały czas monitorują również czynność mózgu - ciśnienie w ośrodkowym układzie nerwowym i w mózgu. Zdaniem kierownika oddziału, na razie te wskaźniki utrzymują się na poziomie "zadowalającym". Doktor podkreśliła jednak, że w momencie wybudzania mogą wystąpić problemy z obrzękiem mózgu. Zatrucie muchomorem sromotnikowym powoduje uszkodzenie całego organizmu - przede wszystkim organów takich jak mózg, ale także nerki.

Pietraszek-Jezierska podkreśliła, że po przeszczepie chłopiec do końca życia będzie pod stałą opieką lekarzy - do ukończenia 18. roku życia w CZD, a potem trafi pod opiekę któregoś z ośrodków dla dorosłych. Dodała, że Tomek będzie też musiał przez całe życie przyjmować leki obniżające odporność. - Niektórzy pacjenci wymagają nawet ponownej transplantacji - zaznaczyła.

Źródło: wp.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.