Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1704 miejsce

700 lat Zamku Krzyżackiego w Malborku

Dziś wielki dzień w Malborku. Po raz dziesiąty Zamek Krzyżacki zostanie oblężony przez zwycięskie wojska króla Władysława Jagiełły, turystów i mieszkańców tego grodu.

Niezdobyty zamek. / Fot. Sylwia LegutkoImpreza jest przednia. Będzie dużo się działo, przez trzy dni, od piątku do niedzieli, od rana do wieczora będą zabawy plebejskie, szranki, konkursy rycerskie. Przy tej okazji warto zauważyć, że 700 lat temu została przeniesiona stolica Zakonu Krzyżackiego z Wenecji do Malborka. Na początku XIII wieku polityka polska w stosunku do Prus ożywiła się i zaczęła odnosić pewne sukcesy.

Świętopełk gdański opanował Żuławy i na wschodnim brzegu Nogatu zbudował gród Zantyr, który został późnej zniszczony. Malbork stanął obok warowni Zantyr. W latach 1272 - 1280 wybudowano wielki zamek w pobliżu zniszczonego grodu Świętopełka. Gruzy Zantyru miały podobno być użyte do budowy zamku krzyżackiego. Jedna z bram zamku nosiła nazwę Santor.

Zamek malborski zaliczający się do najpotężniejszych i najwspanialszych fortec Europy, budował Ślązak - Bartosz z Ząbkowic. Budowę rozpoczęto 20 lat po nabyciu przez Krzyżaków Zantyra za pieniądze. Sprzedawcą był książę pomorski Sambor, brat Świętopełka.

Budowla krzyżacka przewyższała pod względem doskonałości wszystko co dotychczas widziano. Zakon czerpał wzory z najbardziej pod względem kulturalnym rozwiniętych krajów Zachodu i Wschodu, znał architekturę włoską, francuską i arabską, opanował perfekcyjnie budownictwo i organizację. Opanowanie Pomorza Gdańskiego oznaczało poważne wzmocnienie państwa zakonnego, to też wielki mistrz Zygfryd von Fevchtwangen 13 września 1309 r. przeniósł ostatecznie swą siedzibę z Wenecji do Malborka, gdzie walka z Prusami pozorowała ich rację bytu i skąd było daleko do króla Francji trzymającego papieży w „niewoli babilońskiej”.

W tym roku mija 700 lat od tego wydarzenia. Zamek Krzyżacki nigdy nie został zdobyty. Przez stulecia Malbork i zamek łączyła wspólna historia. Z pewnością zamek skrywa niejedną tajemnicę. Aż trudno sobie wyobrazić czym byłby Malbork bez zamku. Krzyżacki zamek dał malborczykom sławę na cały świat. Rokrocznie przyjeżdża tu tysiące turystów niemalże z całego świata i nie mogą się nadziwić, że tak wspaniałą budowlę wykonano w zamierzchłych czasach. Kiedyś zamek „przynosił” Polakom wiele łez i cierpienia, a dziś się nim chwalimy i podziwiamy.

Źródło: "Polska Piastów" Paweł Jasienica

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dzisiaj przed "Familiadą" na TVP 2 była relacja z bitwy pod Grunwaldem, jak również z oblężenia Malborka. ;) Świetny pomysł, by zorganizować to po zmierzchu ;D 5.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super pomysł!!! Impreza jest warta tego, aby obejrzała ją cała Polska, a i nawet zagranica :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, Malbork na czas inscenizacji sie korkuje( podobnie jak np.Gdynia w czasie zlotu żaglowcow, czy Gdańsk w czasie tegorocznych czerwcowych koncertów w stoczni).To normalne.Wąskie przyzamkowe uliczki nie są z gumy, a ilość miejsc obserwacji ograniczona.Nikt nie wyburzy sąsiadujących domów i nie poszerzy fos zamkowych.
Myśle, że najlepszym rozwiazniem byłby bieżacy przekaz internetowy (nawet i płatny), pozwalajacy lepiej obserwować to wydarzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.07.2009 16:07

Wszystko pięknie, ładnie, tylko małe ale... Wspaniałe imprezy nie da się ukryć ! Byłem 2 razy na takich imprezach, ale tłok, nieprzebrane rzesze ludzi zniechęciły mnie do ponownej wyprawy na uroczystości w Malborku. Oglądając inscenizację oblężenia Malborka najlepiej widziałem na zakończenie imprezy pokaz sztucznych ogni, gdyż chcąc widzieć więcej musiał bym 2 dni wcześniej zająć dobre miejsce widokowe. :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Malutki skrót programu uważam że powinien się znaleźć;) Ale skoczę do linku;(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczegółowe informacje wraz z planem imprezy znajdują się na stronie oblężenia:http://www.oblezenie.pl/ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

przydałby się jakiś dokładny program może niejeden dziennikarz lub odbiorca by się skusił :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.