Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7421 miejsce

"70 cudów Chin" - recenzja książki

Chiny są niesamowitym krajem, w którym starożytne budowle kontrastują z nowoczesnymi wieżowcami. Tutaj ciągle pamięta się o wielkim imperium sprzed tysiącleci i szanuje bogatą tradycję. Chiny to niezwykła kultura i architektura, poprowadzona do perfekcji, harmonizująca z otoczeniem. Poznaj "70 cudów Chin".

 / Fot. DEBIT"70 cudów Chin" Jonathana Fenby to obszerny album, zawierający wyczerpujące informacje zarówno o starożytnych, jak i współczesnych Chinach. Książka podzielona jest tematycznie i zawiera takie działy jak: Cuda natury, Ludzie i życie, Miasta i miasteczka, Monumenty i budowle, Sztuka, Wynalazki i osiągnięcia, Wielkie Chiny.

Mieszkańcy Chin niezwykle cenią swoją tradycje i to widać nie tylko w czasie świąt i innych uroczystości, ale także w ich codziennym życiu. Pałeczki, magiczne latarnie, parasole czy karty do gry są często ozdobione niczym dzieła sztuki. Jeśli wspomnieć jeszcze o charakterystycznej dla tego kraju porcelanie, o sztuce kaligraficznej, którą ciężko opanować Europejczykowi, o "otwartej" myśli filozoficznej i literaturze - to dobitnie świadczy o wysokim stopniu cywilizacyjnym Chin.

Czytelnik zagłębiając się w lekturę ma okazję porównać dawne Chiny to tych dzisiejszych i obserwować zmiany, jakie nastąpiły w tym kraju. Przeogromny i nowoczesny Pekin, Szanghaj - uważany za "Paryż Orientu", Zakazane Miasto, przepiękne Suzhou, słynące z ogrodów, to tylko przykłady pięknych miast, zbudowanych z niezwykłą dokładnością, cechującą naród chiński. Jak w zasadzie u większości cywilizacji, sztuka i budownictwo były i są ściśle połączone z religią i cesarzem. Dzięki temu mamy możliwość podziwiać armię terakotową, Świątynie Nieba i wiele innych, pięknych budowli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

mokujin
  • mokujin
  • 04.04.2012 04:48

zapraszam do zaglądnięcia na blog o życiu (nie)codziennym i podróżach po chinach:
http://niebogwiazdzistenademna.blogspot.com/
wiele ciekawostek i zdjęć z państwa środka!
zachęcam do subskrypcji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Michale,
Bardzo ładny artykuł. Od lat żyję w Kraju Środka i chociaż przemierzam go w dłuż i w szerz zawsze mnie zaskauje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.